Bilgisayar Bilimi Dersi Konya Çalıştayından Notlar

4-8 Aralık 2017 Tarihleri arasında Konya Rixos Otel‘de Bilgisayar Bilimi Dersi Çalıştayı düzenlendi. Erzurum’da düzenlenen Bilgisayar Bilimi Dersi Öğretim Programı Tanıtım Seminerinin ardından yazmış olduğum gibi uzun bir günlüğü bu çalıştayın ardından da yazmak isterdim ancak aksilikler bir türlü yakamı bırakmadı.

Öncelikle Erzurum’da yetkililer tarafından taahhüt edilen her şey yerine getirilmişti (zamanlama dışında). Daha küçük çalışma grupları, daha modern tesis imkanları, ünite içeriklerine ait uygulamaya dayalı daha fazla bilgilendirme ve başarılı bir organizasyon. Katılımcılar 20’şer kişilik çalışma gruplarına ayrılıp, her gün farklı bir dersin eğitimlerini alacak şekilde bir planlama yapılmış. Python programlama, web programlama, mobil programlama ve robot programlama olmak üzere her grup dönüşümlü olarak bu 4 dersin eğitimlerine ayrı salonlarda kendi kişisel bilgisayarları ile katılabilecek şekilde bir düzenleme yapılmış. 1 gün içerisinde tabiki bu eğitimlerin tamamı verilemez ancak derslerin uygulama aşamasında izlenecek yol açısından tüm arkadaşlara bir fikir vermesi bağlamında bu çalıştayı oldukça önemli buluyorum.

Ne yazık ki ben, yukarıda saydığım konular içerisinde belki de en deneyimli olduğum python ve web programlama oturumlarına katılabildim sadece. Çalıştayın 2.gününde eşimin rahatsızlandığını ve Kastamonu’dan Ankara’ya sevk edildiğini öğrenip apar-topar Konya’dan ayrılmak durumunda kaldım. (Ciddi bir durum yok, sağlık durumumuz gayet iyi) Ankara’da 2 gece hastanede yatıp 7 Aralık Perşembe günü taburcu olup Kastamonu’ya geldiğim günün akşamında, henüz 1 gün önce tarafıma whatsapp üzerinden tebliğ edilen 8-11 Aralık tarihleri arasında İstanbul Zübeyde Hanım Hizmetiçi Eğitim Enstitüsü‘nde düzenlenecek TALIS bilgilendirme toplantısı için İstanbul’a yola çıktım. Bahsi geçen 2 bakanlık olurunun günleri çakıştığı için çalıştaydaki arkadaşların bir çoğu seminere katılamadı.

Gerek içerik, gerek tesis ve gerekse de organizasyon olarak Konya Çalıştayı diğer hizmetiçi eğitimler ile kıyaslanamayacak seviyede ayrıcalıklıydı. Çalıştayı tamamlayamadığım için içimde ukde kaldığını söyleyebilirim 🙂 Ama bu tür hizmetiçi eğitim, seminer ve çalıştayların bizlere kazandırdığı en önemli kazanım bence yeni arkadaşlıklar. Sizinle benzer sorunları, zorlukları ve heyecanları yaşayan, alanınızla ve sektörle ilgili sohbetler edebileceğiniz arkadaşlarla tanışmak (hiç de sosyal bir kişilik olmama rağmen) ayrı bir mutluluk. Kendisiyle vedalaşma fırsatı bile bulamadığım oda arkadaşım Kadıköy Fen Lisesi BT Öğretmeni ve Müdür Yardımcısı Volkan Hocama, çalıştayın ardından okulumu arayıp bana ulaşan ve geçmiş olsun dileklerini ileten Erzincan Fen Lisesi BT Öğretmeni ve Müdür Yardımcısı Sadi Hocama buradan selamlarımı iletiyorum.

Henüz dinlenme fırsatı bile bulamadan gittiğim TALIS semineri de aslında benim için ilkleri de yaşadığım ufak bir tatil oldu sayılır. Örneğin, ilk defa uber‘i deneme fırsatım oldu. Gelişim sürecini webrazzi üzerinden epeydir takip etmiş olduğum girişimi tam da ihtiyacım olduğu bir zamanda deneyimlemek gerçekten çok zevkliydi. Dudullu otobüs terminallerinden Ataşehir’deki hizmetiçi eğitim enstitüsüne gecenin bir yarısı VIP kalitesinde yaklaşık 10 TL’lik bir ücretle ulaştım. Promosyon kodu ile ilk kullanıma özel 10 TL’lik indirim aldım. (Siz de rox9td promosyon kodum ile ilk kullanımda 20 TL’lik indirim kazanabilirsiniz. 🙂 ) Şu an sadece İstanbul’da faaliyet gösteren Uber, umarım tez zamanda tüm ülkede yaygınlaşır. İşini hakkıyla yapan taksici emekçi kardeşlerimizi kesinlikle tenzih ediyorum ama gideceğin yere varana kadar öngörülen fiyatın üzerine çıkılması, yol bilmeyen müşterilerin dolaştırılması, paranın bozulamaması gibi hiçbir problemle uğraşmadan, gideceğin yere ne kadar fiyata gideceğinin belli olması, yol tarifi yapmadan, acaba beni gereksiz yere dolaştır mı kaygısı gütmeden, şoförle diyaloğa girmek zorunda kalmadan, seni alan aracın kaydının sisteme kayıt edilip, araca ne zaman binip ne zaman indiğinin kaydının tutulup ödemenin de tanımladığınız sanal kart üzerinden yapılması kesinlikle her İstanbul ziyaretimde taksi yerine Uber ‘i tercih etmek için benim için yeterli sebepler. Yeterince yaygınlaşsın ve aynı profesyonellikle hizmet versin iTaksi, BiTaksi gibi yerli girişimleri de seve seve destekleyelim.

TALIS Seminerinde de çok değerli bir arkadaş edindim. Oda arkadaşım olan Osmancık Fen Lisesi BT Öğretmeni Serkan Hocam ile her ikimizde İstanbul’u pek bilmememize rağmen seminer sonlarında mümkün olduğunca gezip, İstanbul’un tadını çıkarmaya çalıştık. Enstitü de M4 Metro hattına yakın olması açısından oldukça iyi bir konumda. Tesis anlamında da diğer hizmetiçi eğitim enstitülerine göre daha başarılı olduğunu söyleyebilirim. (Rixos’tan sonra biraz yavan kalsa da :))

Merak edenler için TALIS’in içeriği ile ilgili bir yazıyı ilerleyen günlerde ayrıca yazarım. Son olarak, gerek Kur-1 gerekse de Kur-2 programı 72’şer saate sığmayacak kadar yoğun içeriğe sahip. Bunun da üzerine kar tatilleri, okul programları, seminerler, çalıştaylar, sağlık raporları ve toplantılar gibi sebeplerin de eklenmesiyle zaten yetersiz olan bu 72 saat, 60-65 saat gibi aktif ders işleniş sürelerine iniyor. Bu da programın yetiştirilmesini oldukça zora sokuyor. Bu dersin hangi aşamalardan bu noktalara geldiğini bildiğim için bu durumdan fazla da şikayet etmiyorum ama bu şekilde de bir gerçeğin olduğunu ifade etmek lazım.

Sabır edip bu paragrafa kadar gelebilmiş değerli okurum 🙂 : Eşimin ameliyat süreci, okulun dönem sonu işlemleri, yazılılar ve yaklaşan AOF sınavlarımdan ötürü muhtemelen uzun bir süre daha siteye içerik ekleyemem. O zamana kadar hoşça ve sağlıcakla kalın.

“Bilgisayar Bilimi Dersi Konya Çalıştayından Notlar” üzerine 5 yorum

  1. Öncelikle çok geçmiş olsun. Temmuz ayından beri sizi takip ediyorum ve her bilgi paylaşımınız da size çok dua ediyorum. Gerçekten size çok teşekkür ederim. Özellikle benim gibi bu seminerlere çağrılmamış ve katılmamış ortaöğretim Bilişim Teknolojileri öğretmenlerine o kadar çok ışık tuttunuz ki. İyi ki varsınız ne deyim, eşinize tekrar geçmiş olsun hocam.

    Cevapla
  2. Ali Hocam öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkür ederim. Ciddi bir emek ve zaman harcıyorsunuz. Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi BT öğretmeni. Saygılar…

    Cevapla

Yorum yapın