Bilgisayar Bilimi Ders Notları

Bilgisayar Bilimi Ders Notları. Sosyal Bilimler Liseleri için haftalık 4 ders saatine göre 2+2 şeklinde hazırlanmıştır. Dolayısıyla Anadolu Liseleri de kendilerine uyarlayıp kullanabilirler. 1.Dönemin sonunda Kur-1 ‘e ait tüm notlar tamamlanmış olacaktır. Ders kitabının basılı hali dağıtılmadığı için öğrencilerin elinde kaynak bulunması için hazırlanmış olup burada yer alan yıllık planlara göre hazırlanmıştır.

Kur-1 için kaynaklar

Bilgisayar Bilimi Ders Notları (Kur-1)

Bilgisayar Bilimi Ders Kitabı (Kur-1)

Python 3 e-kitap (Fırat Özgül)

Python Dersleri (Yazılım Bilimi YouTube Kanalı)

Sayfa 69-70-71 Algoritma ve Akış Şeması Soruları

Sayfa 69-70-71 Algoritma Çözümleri

Sayfa 69-70-71 Akış Şeması Çözümleri

Sayfa 69-70-71 Python Kodları

1.Dönem 1.Sınav Soruları (2017-2018 sosyal bilimler kur-1)

1.Dönem 1.Sınav Soruları (2018-2019 sosyal bilimler kur-1)

1.Dönem 1.Kısa Sınav Soruları (2018-2019 sosyal bilimler kur-1)

1.Dönem 2.Kısa Sınav Soruları (2018-2019 sosyal bilimler kur-1)

1.Dönem 2.Sınav Soruları (2018-2019 sosyal bilimler kur-1)

Python Performans Görevi Örnekleri

Python Proje Ödevi Örnekleri

Kur-2 için kaynaklar

Kur-2 bu dönem itibariyle (2017-2018) sadece sosyal bilimler liselerinde okutulmakta olup, Kur-2 ders kitabı henüz TTKB onayından geçmediğinden ötürü EBA üzerinden yayınlanmamıştır. Sosyal bilimler liselerinin mağdur olmaması için kitap onaylanmamasına rağmen, bakanlık bu liselerde görev yapan BT öğretmenlerine “başkalarıyla paylaşmama koşulu ile” kitabı pdf formatında göndermiştir. Kur-2 robotik programlama ünitesine ait ders notlarını hazırlamama rağmen bu notları internet üzerinden paylaşamıyorum. Ancak Kur-2’ye ait günlük planlara şu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Robotik Programlama Ünitesi Set Önerisi

Robotik Programlama Performans Ödevi

2.Dönem 1.Sınav Soruları (sosyal bilimler kur-2)

mBlock Arduino Etkinlikleri

Yürüyen Işık

Polis Çakarı

Potansiyometre ile LED Kontrolü

Park Sensörü

LDR ile Servo Motor Kontrolü

LM35 Sıcaklık Ölçümü

Arduino Etkinlikleri

i2c kütüphanesi

Güncelleniyor…

“Bilgisayar Bilimi Ders Notları” üzerine 130 yorum

 1. hocam öncelikle emeklerinize sağlık. benim birkaç sorum olacak size. ben de sosyal bilimler lisesinde görevliyim. şuan python’a yeni geçiyorum. wing ide mi yoksa python içindeki ide mi kullanıyorsunuz? Python bölümünün anlatımı dağınık gibi geldi bana, kitapta tamamen 1. bölümden bağımsız örnekler var, öğrenciler ilk aşamada hemen 1. bölümdeki yaptıkları akış şemaları ve algoritmaların uygulama kısmını pythondaki karşılığını görmek istiyorlar yoksa çok sıkıcı olduğunu düşünüyorlar. siz bu aşamada ne yaptınız veya başka hangi kaynakları kullandınız. biraz bahsedebilir misiniz? bir de benim öğrencilerim algoritma ve akış şemaları konusunda sıfır bilgiyle gelmişlerdi, ben o kısımda biraz zaman kaybettim. her birine tek tek oturtana kadar bol örnekler verdim. ondan da kaynaklandı. 2 ay zamanımız var python ne kadar öğretilebilecek bakalım 🙂

  Cevapla
 2. Hocam genelde repl.it‘i kullanıyoruz. Çok kullanışlı. İnternet problemi olduğu zamanlarda IDLE kullanıyoruz. Bilgisayarlara imaj attıktan sonra farketmiş olduğum Geany ise bence Wing’den çok daha başarılı. Bir dahaki imaja mutlaka dahil edeceğim. Kur-1 kitabı hakkındaki görüşlerinizin tamamına katılıyorum. Dediğiniz gibi, çocuklar algoritma ve akış şemasını oluşturduktan sonra python kodlarını görmek istiyorlar. Ben de zaten örneklerin ardından python kodlarını da yazıp gösterdim. Uzunca bir algoritmanın kısa bir kodla ifade edilebilmesi çocukların ilgisini artırdı.

  Yalnız BT sınıfımızın küçük olması ve 30 öğrencinin bu sınıfta uygulama yapmaya çalışması beni oldukça zorluyor. Meğer dersin seçmeli olmasının da olumlu yanları varmış. 🙂 Sosyal Bilimler Lisesi olmasından ötürü çocukların kariyer gelişiminde programlama olmadığı için (neden programlama öğrenmelisiniz? şeklinde gerekli güdülemeleri yapsak bile) bazı öğrencilere ne yaparsanız yapın dikkatlerini çekemiyorsunuz. Bu gruptaki çocuklar yapacak fazla da bir şey yok çünkü malumunuz üzere bizim konular zincirleme ilerlediği için çocuğun ileride arkadaşlarına yetişme şansı pek olmuyor.

  Süre konusunda da haklısınız. Bu ders 18*4 ders saatine sığmayacak kadar geniş bir içeriğe sahip. Okul etkinlikleri, rapor alma durumu, seminer/çalıştay gibi durumlardan dolayı zaten aktif işlenebilen hafta sayısı neredeyse 14’e düşüyor.

  Kolaylıklar diliyorum.

  Cevapla
 3. tamam hocam çok teşekkürler haklısınız, galiba sıkıntılarımız hep aynı mevcut durumlarımızda öğrenciyi motive ederek biz kitaba bağlı kalmadan kendi rotamızı çizeceğiz galiba ben de önce 1. ünitedeki algoritmaların python kodlarını vermeye çalışacağım önce .

  iyi çalışmalar hocam…

  Cevapla
 4. Algoritmalar içerisindeki 3.sorudaki hatayı bulup bildiren Erzincan Fen Lisesi BT Öğretmeni Sadi AKSU Hocama teşekkür ediyorum.

  Yoğunluktan ötürü dokümanları 2.kez kontrol etme fırsatım olmuyor. Tespit ettiğiniz hataları bildirirseniz sevinirim.

  Cevapla
 5. Ali KARA hocam Allah seni başımızdan eksik etmesin… Komşuda pişer bize de düşer hesabı, idareci olduğumdan çok yoğunum. çok rahatım şimdi sağol varol….

  Cevapla
 6. Ali hocam Konya çalıştayında birlikteymişiz. Hatta aynı gurupta. İsminizi görünce teşekkür etmek istedim. Ayrılmak zorunda kalmışsınız. Geçmiş olsun. Hazırladığınız dokümanlardan faydalandık. Ellerinize sağlık.

  Cevapla
 7. Sosyal Bilimler lisesinde benzer sıkıntıları ben de yaşıyorum. 2. dönem hangi konuyu anlatmayı düşünüyorsunuz hocam? robotik sosyal bilimler için uygun değil gibi geliyor öğrenci profilini ele alınca kararsız kaldım bu yıl deneme yanılma yılımız olacak sanırım

  Cevapla
  • Diğer iki üniteye göre robotik daha uygun olacaktır diye düşünüyorum hocam. Web programlamada çok fazla konu var. HTML5,JS,CSS3,PHP her biri ayrı bir derya zaten. Daha önceden ön bilgiye sahip olmayan öğrencilerde bunu uygulanabilir bulmuyorum. Mobil programlama da aynı şekilde. Üzerine bir de android studio’yu sorunsuz çalıştırabilecek bt sınıfları da mevcut değil. Dediğim gibi bence en uygunu robotik programlama. En kötü ihtimalle bile mblock ile ortaya güzel ürünler çıkabilir diye düşünüyorum. Bunun dezavantajı sadece robotik setlerin maliyeti, temini, bütçesi vs.

   Cevapla
 8. Hocam programlama dili olarak python anlatilmasi sart mı ? Malumunuz bütün dillerin söz dizimi farklı. C anlatsak olur mu acaba

  Cevapla
 9. Merhaba hocam. Ben sosyal bilimler lisesinde yeni çalışmaya basladım. Ücretli öğretmenim. Benden önceki öğretmen kur-1 deki konuları bitirmemiş. Python konusundan önceki konuları bir de ALICE de çalışmalar yaptırmış. 2.dönem de HTML’ye giriş yapmış sonra da tayini çıkmış. Öğrencilere önceki bilgilerini sorduğumda hiç bir sey bilmediklerini söylüyorlar. Ben şimdi ne yapmalıyım sizce? Kur-2 ye direk geçsem hiç bir şey anlamayacaklar. Python dilini işlesem yıllık programa göre gitmemiş oluyorum. Okul müdürü de programlama öğretin demişti ilk geldiğimde. Ne yapacağım konusunda yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
  • Merhaba Sevgi Hocam;
   Hocam bu seneyi özellikle sosyal bilimler için geçiş dönemi olarak değerlendirmek lazım. Öğrencilerin biz hiç bir şey görmedik demelerine pek kulak asmayın bence. Belli ki kur-2 için web programlama ünitesi seçilmiş. Bu saatten sonra farklı bir ünite seçip devam etmek pek mantıklı değil. Aynı şekilde devam etmeniz daha doğru olacaktır. Kur-2 kitabı, TTKB’ca henüz onaylanmadığı için resmi olarak yayında değil. Ancak bu okulların mağdur olmamaması için OÖGM tarafından, SBL’de çalışan BT Öğretmenlerine Kur-2 ders kitabı belli şartlar dahilinde e-mail ile gönderildi. Okulunuzun kurumsal mail adresini verirseniz size gönderebilirim. Müdür Bey’in veya öğrencilerin ne dediği çok da önemli değil bana kalırsa. Henüz dönemin başındayken bence siz Kur-2 Web Programlama için bir yıllık çalışma planı hazırlayın (sizden önceki arkadaş hazırlamamışsa eğer) ve ders kitabındaki sıralamaya göre dersinizi işleyin. Öğrencilerin söylediği gibi Kur-1’de hiç bir şey işlememiş olsalar bile, Kur-1’i Kur-2’nin ön koşulu olarak görmeyin. Öğretim programındaki kazanım sıralamasına göre dersinizi işleyin.

   Cevapla
 10. Ali hocam merhaba…
  Ben sosyal bilimler lisesinde 2. dönem göreve başladım. Robotik setlerimiz olmadığı için ve okul yönetimi en azından bu dönem alamayacağını söylediği için web veya mobil programlama anlatmak istedim. Ancak ona göre yıllık plan bulamadım, hep robotik üzerine hazırlanmış. Ben hazırlamak istedim ancak birini mi seçmem gerekiyor yoksa ikisini de mi plana işlemem gerekiyor onu sormak istedim siz sadece robotik programlamayı işlemişsiniz ancak öğretim programında tablonun hemen altında yalnızca ikisi diyor bununla ilgili bilgi alabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhaba Yasemin Hocam.
   Setler konusunda benim idarem de aynısını söyledi. Öğrencilerle kendi imkanlarımızla setlerimizi tedarik ettik. Mobil için bilmiyorum ama web programlama için bilgisayarbilisim’de plan paylaşılmıştı. Öğretim programı güncellendiği halde bahsettiğiniz tezatlığı oluşturan ifade yine kaldırılmamış. Güncel öğretim programının 14.sayfasının 3.maddesinde “Kur 2’de yer alan 3 üniteden ikisi ya da sadece biri zümre öğretmenler kurulunca belirlenerek tüm yıl boyunca uygulanmalıdır.” şeklinde ibare var. Erzurum seminerinde de zaten 1 veya 2 ünite seçilebilir şeklinde de açıklama yapılmıştı. Bahsi geçen tablonun altındaki ifadenin yeni programda kaldırılması veya düzenlenmesi gerekirdi. Bana kalırsa, 72 saat içerisinde zaten 2 üniteyi kazandırabilmek pek olası değil.

   Cevapla
 11. Ali Hocam kadrom başka okulda ve ben sosyal bilimlerde görevlendirmeyim. Kur 2 kitabı elimde olmadığımdan öğretim programına göre bir şeyler yapmaya çalışıyorum. Bu pdf kitaba ulaşmak için ne yapmak gerekli. Gerçekten içim rahat değil ben web programlamayı seçmiştim yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 12. Ali Hocam merhaba. İstanbul’da bir anadolu lisesinde ücretli öğretmenim. 2. dönem göreve başladım. İkinci dönem direk python diline giriş yapılmış ama ben bilgisayarda kod yazdıramıyorum. Bunun nedeni hem alt yapı yetersizliği hem de öğrencilerin ilgisizliği. Alt yapı yetersizliğini biraz açmak gerekirse, bilgisayar laboratuvarında 20 adet bilgisayar var ama her sınıf minimum 30 kişi yaklaşık olarak her sınıftan 10 – 15 kişi boşta kalmış oluyor. Okulda sınav sistemi kelebek sisteme göre yapıldığından bilgisayarlarda sınav yapamıyorum bu da kağıtta kod yazmaları demek ama o da bence yapılmaması gereken bir şey yani bana göre eğer bilgisayarda kod yazdıracaksam sınavı da bilgisayarda yapmam gerekir ama dediğim gibi bu hem bilgisayar sayısının yetersiz oluşundan hem de kelebek sisteminden dolayı mümkün değil. Kağıtta kod yazdırırsam da bütün girdiğim sınıfların toplam %90’ı kadar öğrenci dersten kalır. Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz

  Cevapla
  • Onur Hocam;
   Bütün bt sınıflarındaki bilgisayar sayıları ve anadolu liselerindeki sınıf mevcutları maalesef sizin okuldakiler gibi zaten. Aslında anadolu liselerinde ders zaten seçmeliyken okul idarelerinin ‘gerçekten bu dersi seçmek isteyen” öğrencilerin dersi seçmesini sağlamaları gerekir ama maalesef sahada bu işler bu şekilde yürütülmüyor. Sınav sisteminde ise eğer isterseniz idare ile görüşüp ortak sınavlara dahil olmayabilirsiniz. Ben ve bir çok arkadaş diğer sınavlardan bağımsız kendimiz yapıyoruz sınavları. Sınavların her ikisinin de uygulamalı olması düşüncesine ben katılmıyorum ama en azından 2.si uygulamalı yapılabilir ama öğrenci sayısı, bilgisayar sayısı gibi şartları düşündüğümüz zaman uygulamada bunun da ciddi sıkıntıları olabiliyor. Sınavı kağıttan yapmakla öğrencilere sadece kod yazdırmayacaksınız neticede. Verdiğiniz bir koddaki hatayı bulmalarını isteyebilirsiniz, mantıksal işlemlere ait sonuçları bulmalarını isteyebilirsiniz, eşleştirme soruları sorabilirsiniz vs. Belirttiğiniz şartlarda uygulama sınavı yaptığınızda bence daha fazla hayal kırıklığı yaşarsınız diye düşünüyorum.

   Kolaylıklar ve başarılar dilerim.

   Cevapla
 13. Merhaba hocam bana kur-2 kitabını gönderebilir misiniz?.
  Çalıştaya katılan bir kaç arkadaş gönderdi. Fakat google drive iznininiz yok diye açtırmadı. Siz uygunsa dosyayı doğrudan gönderebilir misiniz?

  Cevapla
 14. Ali hocam bayramınızı tebrik ederim öncelikle. Benim size bir kaç sorum var. Öncelikle ben de diğer zümre arkadaşlarımla konuştuğumda web programlama da sıkıldıklarını, mobil programlama okulun bilgisayarlarının kaldırmayacağından hem fikir olduk. Robotik programlamanın daha eğlenceli olacağı inancındayım fakat malzeme konusunda tereddütlerim var. Malzemeyi bir şekilde temin edebileceğimiz düşüncesindeyim. Zaten Antalya çalıştayında bu sorunun giderileceğini düşünüyorum. Peki bu malzemeleri 30 kişilik sınıflarda nasıl koruyabiliriz. Dirençler diğer arduino malzemeleri çok hassas, yanlış uygulamalarda yanan malzemeler bunlar beni tedirgin ediyor. Sınıfları ikiye bölme şansımız var mıdır?Siz nasıl bir yol izlediniz bizlerle paylaşırsanız çok seviniriz.

  Cevapla
  • Size de iyi bayramlar Dilek Hocam.
   Öncelikle Antalya semineri için whatsapp grubundan yazan arkadaşa ben ismimi bildirmedim. (Eğer aynı çalıştaydan bahsediyorsak.) İsim bildirenlerin sayısı da oldukça azdı takip edebildiğim kadarıyla. Sanırım bilgisayar bilimi ile doğrudan ilgili değil, STEM odaklı bir eğitim olacak diye biliyorum. Yine de katılırsanız içeriği hakkında gruptan veya buradan bilgi verebilirseniz çok memnun olurum.

   Sizin de belirttiğiniz ve blogda benim de daha önceden yazdığım üzere robotik programlama işlemek çok daha uygun ve eğlenceli olacaktır. Bilişim teknolojilerine karşı en ilgisiz olan öğrencilerin bile bir şekilde dikkatini çekebilmenize imkan sağlıyor.

   Setler konusuna gelirsek. Öncelikle hazır set almadık biz. Kendi malzeme listemizi oluşturup, setimizin içeriğini kendimiz belirledik. Bu sayede kullanmayacağımız bileşenlere para ödemek zorunda kalmadığımız gibi, düşük ücretli setlere dahil edilmemiş olan bileşenleri de kendi setimize dahil edebilme şansımız oldu. Sipariş verdiğimiz yerden rica ettik, malzemeleri tıpkı hazır set gibi eşit sayıda gruplandırıp her birini ayrı ayrı kutulayıp bize gönderdiler. Bu şekilde bir yol izlemek isteyen arkadaşlar için malzeme listesini yakında blogdan paylaşacağım.

   İmkanlar doğrultusunda biz 10 set temin edebildik. Dolayısıyla 3 öğrenciye 1 set düştü. Aynı seti diğer şube de kullandığı için toplamda 6 öğrenci 1 set kullanmış oldu. Ders bitiminde öğrenciler malzemelerini toplayıp sınıf dolabımıza yerleştirerek dönüşümlü kullandılar. Grupları ve setleri numaralandırdığımız için herhangi bir karışıklık da yaşanmadı. Malzemelerin dağınık bırakılması konusunda şubelerin birbirini suçlaması dışında hiç sorun yaşamadık. Her grup kendi setinden sorumlu olduğu için gayet temiz kullandılar. Hiç bir malzememiz zarar görmedi. Bir kaç defa potansiyometre ve arduino’dan kokular gelse de dediğim gibi hiçbiri zarar görmedi 🙂 Zaten dersin 1.kısmında yapacağımız etkinliğe ait devre şeması ve kodları açıkladık. Bu kısımda nelere dikkat etmelerini zaten öğrencilere açıklıyoruz. 2.derste de öğrenciler devrelerini kurup kodlarını yazıyorlar. (Ders bitiminde gruplardan çalışmaya ait kısa bir video çekmelerini istiyorum. Siz de bu şekilde bir uygulama yapabilirsiniz.) Bazı etkinliklerde süre sorunu olabiliyor ama öğrenciler zamanla hızlanıyor zaten.

   Sınıfı ikiye bölmeden kastınız nedir tam anlamadım ama ben yukarıda anlattığım şekilde bir yol izledim. İmkanlarınız el verirse 2 öğrenciye bir set düşecek şekilde ve her şubenin kendisine ait bir seti olacak şekilde bir alım yapabilirseniz çok daha etkin bir ders ortamı oluşturabilirsiniz diye düşünüyorum.

   Cevapla
 15. Hocam hayırlı günler. Fen liselerinde bu yıl bilgisayar bilimi kur-2 okutacağız inşallah. 3 üniteden 2 sini seçeceksiniz dendi Erzurum’da ama öğretim programında 1 tanesi de seçilebilir diyor. Bir bilginiz var mı? Ders kitabı hakkında son durum nedir? Teşekürler.

  Cevapla
  • Erzurum’da da 1 ünite seçebileceğimiz söylenmişti hocam. Zaten 2 ünitenin yetiştirilebilmesinin imkan dahilinde olmadığını düşünüyorum. Kur-2 kitabı henüz onaylanmadığından eba üzerinde de mevcut değil. Sadece onaya sunulan taslak kitap var. Okulun kurumsal mail adresini verirseniz mail ile gönderebilirim kitabı.

   Cevapla
 16. Hocam hayırlı günler. Bilgisayar bilimi kur-2 taslak kitabı için e-mail adreslerimiz. Osmaniye Fen Lisesi.
  Şimdiden teşekkürler.
  ****@meb.k12.tr

  Cevapla
 17. Hocam merhaba,
  Fen lisesinde bilgisayar bilimi kur-2 dersini vereceğim ama elimde el kitabı yok. Rica etsem mail adresime gönderebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 18. Ali bey paylaşımlarınız için size çok teşekkür ederim.
  kur-2 taslak kitabını rica etsem gönderebilir misiniz?

  Cevapla
 19. Öncelikle merhaba hocalarım ben bir anadolu lisesinde görev yapıyorum. Geçtiğimiz yıl 9. sınıflarda kur-1 anlattım fakat bu yıl 10. sınıflara da bilgisayar bilimi dersi konulmuş sizlere birinci sorum şu ben bu 10. sınıflara geçen sene kur1 anlattığım için bu sene kur2 mi anlatmalıyım yoksa kur1 e devam mı? kur2 sadece sosyal bilimler ve fen liselerinde mi okutuluyor? ikinci olarak ise buradaki okul şartlarında sadece akıllı tahtalarımız var bir bt sınıfı yok bu şartlarda bana ne önerirsiniz?

  Cevapla
 20. Hocam Anadolu Lisesinde görev yapıyorum ve kur-2 seçildi. Nasıl ilerlemek gerektiğini bilmek ve kaynak olması açısından kitabı gönderebilir misiniz rica etsem.

  Cevapla
 21. Hocam çalışmalarınız için teşekkür ederim.
  14 yıl ilköğretimden sonra Sosyal bilimler lisesinde göreve başladım. EBA’daki ortaöğretim bilgisayar bilimi kitabı sadece birinci dönem için mi kullanılacak. Konular çok fazla geldi bana ilk bakışta tecrübeli biri olarak yetişip yetişmediğini sormak istiyorum size. Bir de ikinci dönem için kur-2 kitabını gönderir misiniz?

  Cevapla
  • Biz de çok tecrübeli değiliz hocam. Dersimizin bu sene 2.yılı. Evet, sosyal bilimler liseleri için 1.dönem kur-1, ikinci dönem için de kur-2 göstermemiz gerekiyor. Kazanımlar çok fazla olduğu için asıl programlama konuları son haftalara kalıyor. Son haftalarda da malumunuz üzere dersler pek verimli geçmiyor. Bu yüzden kendinizce çok önemli olmayan konuları olabildiğince hızlı geçip, asıl programlama konularına bir an önce geçecek şekilde bir planlama yapmanız daha uygun olacaktır diye düşünüyorum.

   Cevapla
 22. Hocam merhaba,
  Fen lisesinde bilgisayar bilimi kur-2 dersini vereceğim ama elimde el kitabı yok. Rica etsem kur-2 mail adresime gönderebilir misiniz? Şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 23. Hocam merhabalar.
  Ben de ilk kez bu yıl fen lisesinde derse giriyorum.10. sınıflar için kur-2 kitabını rica edebilir miyim? Bir de robot programlamayı ve 9’lardaki python’u ilk kez vereceğim kendimi geliştirmem için kaynak önerebilir misiniz?Teşekkürler iyi akşamlar.

  Cevapla
 24. Hocam saygılar öncelikle, ben de bu yıl ilk defa kur-2 vereceğim ama kitaba benimde ihtiyacım var. Bana da gönderirseniz mutlu olurum.

  Cevapla
 25. Çalışmalarınız ve emeğiniz için teşekkür ederim hocam. Bu yıl görevlendirilme neticesinde ilk kez sosyal bilimlerde görev alıyorum. BT Sınıfı ise kaderine bırakılmış. 4pc çalışıyor, nasıl bir yol izlememi tavsiye edersiniz?Paylaştığınız kur-1’i indirdim inceliyorum.

  Cevapla
 26. Hocam merhabalar, Anadolu Lisesinde görev yapıyorum. 10.sınıflardaki Kur-2 için kaynak eksikliği çekiyorum. Taslak kitabı kurum mail adresimize atmanız mümkün müdür acaba? Şimdiden teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 27. İyi günler. Bilgisayar bilimi kur-2 taslak kitabını bana da yollayabilirseniz sevinirim.
  Şimdiden çok teşekkür ederim.

  Cevapla
 28. Ali hocam, merhaba.
  Kur-2 için faydalanmak üzere taslak kitabı rica edebilir miyim?
  Çok teşekkür ederim.
  Saygılar.

  Cevapla
 29. İyi günler Ali hocam. Kur-2 kitabını bana da gönderebilir misiniz? şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 30. Hocam Iyı günler. Ben bu sene fen lisesine görevlendirildim. Kur-2 robotik programlama kitabını ben de rica edebilir miyim lütfen Şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
 31. Hocam iyi günler. Ben Dumlupınar Anadolu lisesinde görevliyim. 10. sınıflar için KUR-2’yi kullanıyoruz sanırım. Bu kitabı ben de rica edebilir miyim. Emekleriniz için çok teşekkürler.

  Cevapla
 32. Hocam merhaba kitabı bana da gönderebilir misiniz, rica etsem? Şimdiden çok teşekkürler.

  Cevapla
 33. Hocam iyi günler. Kur-2 kitabını bana da gönderebilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

  Cevapla
 34. Hocam Van/Çatak Çok Programlı Anadolu Lisesi’ne Kur-2 Kitabını atabilir misiniz? Çok teşekkürler.
  Hocam okulumuz inşaat halinde olduğu için başka okulu kullanıyoruz. Laboratuvarımız yok nasıl ders işlememi önerirsiniz?

  Cevapla
 35. İyi günler. Kur-2 kitabını işleme yönteminizi açıklar mısınız? Ne şekil işliyorsunuz ve başta uygulamayı yapmadan öğrencilere hangi program üzerinden anlatıyorsunuz? Rica etsem detaylı açıklayabilir misiniz?

  Cevapla
  • 1- Yapılacak etkinlik hakkında bilgilendirme
   2- Fritzing üzerinde devre şemasının oluşturulması (projeksiyonda)
   3- Arduino kodlarının anlatılması, yazılması (projeksiyonda)
   4- Çocukların devreyi kurması
   5- Çocukların arduino kodlarını yazması ve yüklemesi
   6- Tamamlanan etkinliğin video kaydı. (Bir sonraki etkinlik için mevcut etkinliğin dağıtılması gerektiği için)

   Cevapla
 36. Hocam Merhabalar ben Antalya’da görev yapıyorum. 10. Sınıflarda kur-2 robotik ünitesi seçildi. Kur-2 kitabına ulaştım fakat ders anlatmakta sıkıntılar yaşıyorum. Rica etsem ders notlarınızı paylaşabilir misiniz?

  Cevapla
  • Ayten Hocam Merhabalar.
   Yazıda belirttiğim sebepten ötürü ders notlarını paylaşamıyorum. Ders kitabını zaten temin etmişsiniz. Ders kitabı ve sitede paylaştığım yıllık planlar doğrultusunda dersinizi işleyebilirsiniz. Arduino ile ilgili internette yeterince kaynak var zaten. Öğrenci seviyelerinize göre kendi notlarınızı çıkarmanız daha uygun olacaktır.

   Cevapla
 37. Sayın hocam kitap soruları Algoritma ve akış şeması 69-70-71 in cevaplarında 15. soruda evet ile hayır ın yerinin değişmesi gerekmez mi? Ben mi bilemedim acaba. Bir de rica etsem Kur2 yi benimle de paylaşır mısınız lütfen? İyi çalışmalar diliyorum.

  Cevapla
  • Merhaba hocam. While döngüsünde şart sağlandığı sürece döngü içerisindekiler uygulanır. Aynı sorudan bahsediyorsak eğer yanıtta bir yanlışlık yok.

   Bir de okulun kurumsal e-posta hesabını verebilirseniz kur-2 kitabını gönderebilirim.

   Cevapla
 38. Hocam merhaba ben fen ve teknoloji lisesinde görev yapmaktayım. Fen ve Teknoloji liseleri de sosyal bilimler gibi 4 saat görüyor. Kur2 kaynaklarına acaba nasıl erişim sağlayabilirim?

  Cevapla
 39. Hocam paylaşımlarınız için çok teşekkürler gerçekten çok yardımcı oldu, sizi tebrik ederim. Kur2 kitabını rica edebilir miyim?
  Balıkesir İstanbulluoğlu Sosyal Bilimler Lisesi

  Cevapla
 40. Hocam paylaşımlarınız için teşekkürler. Rica etsem bana da Kur-2 kitabını gönderebilir misiniz?

  Cevapla
 41. Hocam ben sosyal bilimler lisesinde öğrenciyim ve bu site gerçekten işe yarıyor, herkese tavsiye ederim ama benim bir sorum var. yayınladığınız 2.dönem 1.sınav sorularının cevap anahtarına nereden ulaşabiliriz teşekkürler.

  Cevapla
 42. Merhabalar Hocam.
  Kur-2 kitabını bana da gönderebilir misiniz?
  Mehmet ERTEN – Bilişim Teknolojileri Öğretmeni – Konya – Ilgın Ticaret Borsası Fen Lisesi

  Cevapla
 43. Hocam iyi günler ben lise öğrencisiyim attığınız 2. Dönem 1. Yazılı sorularının cevaplarına nasıl ulaşabilirim

  Cevapla
 44. Hocam iyi günler ben lise öğrencisiyim attığınız 2. Dönem 1. Yazılı sorularının cevaplarına nasıl ulaşabilirim hocam dınavımız olacak ama nasıl yapacağız bilmiyorum hoca değişikliği yüzünden

  Cevapla
 45. Kur-2 ders kitabı için okulumuzun kurumsal mail adresinizi e-postanıza gönderdim hocam. Kitabı bana da gönderirseniz çok sevinirim.

  Cevapla

Yorum yapın