AOF Yönetim Bilişim Sistemleri

AOF Yönetim Bilişim Sistemleri

Uzaktan yüksek lisans mı? yoksa AOF 2.Üniversite mi? derken biraz maddi sebeplerin de etkisiyle 2.üniversite okuma serüvenine başladım. Açıköğretim Fakültesi lisans bölümlerini incelerken, henüz lisans programlarına yeni eklenmiş olan yönetim bilişim sistemleri bölümü dikkatimi çekti. Örgün öğretimde uzun zamandır bu bölüm olmasına karşın TM puan türünden öğrenci aldığından olsa gerek açıkçası adını daha önce hiç duymamıştım. Bölümü biraz araştırdığımda işletme ve bilişim teknolojilerinin ağırlıklı olduğu bir program olduğunu öğrendim. Okutulan dersleri incelediğimde (yazının sonunda bulabilirsiniz) AOF Lisans programları içerisinde bana en uygun bölüm olduğuna karar verdim.

AOF kapsamında bölüm şu an 3. yılında, yani henüz mezun vermiş değil. Benimse 2.yılım. Bilişim teknolojilerine ilgi duyan herkese tavsiye edebileceğim bir bölüm. Alan dışı dersler her ne kadar sıkıcı olsa da özellikle branşımla ilgili derslerin mesleki gelişimime katkı sağladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bölümün yeni olmasından ötürü sınavlara hazırlık sırasında geçmiş yıllara ait örnek soruların sayısı çok az olduğu için (alan dersleri için geçerli) diğer bölümlere göre daha fazla çalışmanız gerekiyor. AOF sınav sisteminde yapılan değişikliklerle (yanlışların doğruları götürmesi gibi) çalışmadan ders geçmek pek mümkün değil. Özellikle bu bölümü bilgisayar mühendisleri, bilişim teknolojileri öğretmenleri gibi bölümle ilgili mezunlarının tercih etmesinden ötürü Çan ve Z-Puanları da genelde yüksek oluyor. Çalışmadan geçmenin zor olduğu gibi, sınava bir hafta on gün kala çalışmaya başlayıp da dersten kalmanın da zor olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak kamu ve özel sektörde alımlarının yapıldığı güzel bir bölüm. İşletmeye, istatistiğe ve bilişim teknolojilerine ilgili duyan herkese tavsiye edebileceğim bir bölüm. Bunun da ötesinde üniversiteden mezun olalı bu sene 10 yıl olacak. İster istemez sınav maratonlarından uzak kaldıkça bir paslanma durumu oluşabiliyor. 🙂 Girdiğim ilk sınavlarda süreyi zar zor yetiştirirken artık zaman fazlasıyla artıyor. Sırf bu dinçliği yakalayabilmek/koruyabilmek adına bile asli görevlerinizi aksatmayacak şekilde kendinize akademik uğraşlar bulunmalıdır diye düşünüyorum. Bölüm yeni olduğu için henüz tüm ders kitapları hazır değil ancak tamamlanmış olan kitapları isteyenler aşağıdan indirebilir. (dönemlere göre ekledim)

Son olarak, 2 yıldır açık olan iki WhatsApp grubumuz var. Birisi ders ile ilgili paylaşımların yapıldığı AOF YBS, diğeri ise her türlü muhabbetin döndüğü YBS Geyik. Bu yazıya denk gelip gruplara üye olmak isteyen bölüm öğrencileri varsa iletişim bölümünden bana ulaşabilirler.

AOF YBS Davet Bağlantısı
YBS Geyik Davet Bağlantısı

Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Tanıtım Sayfası

Açıköğretim Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Listesi

Açıköğretim Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Kitapları 1 2 3 4 5 6 7 8

14 yorum

selçukYayın tarihi10:53 pm - Kas 12, 2017

ali hocam selamlar ben de böte mezunuyum ne zamandır ybs ilgimi çekmekte. yüksek lisans mı yapıyım, lisans mı derken senin web sayfana denk geldim, önerin nedir? ayrıca lisans derslerinden kaç tanesini saydırdın?
saygılarımla

  Ali KARAYayın tarihi11:04 pm - Kas 12, 2017

  Hocam aşağıdaki listede T/U kısmında bende muaf yazan derslerin hepsinden sen de muaf tutulacaksın. Eğer istersen tabi. Her dönem 7 ders var. Bu 7 dersin 1’inden muaf olduğun için dönemde 6 dersin oluyor. Yüksek lisans mı? lisans mı? konusunda yönlendirmek istemem. Branşımız itibariyle YBS okumak fazla zorlamasa da okul işlerinden ötürü ders çalışmaya fazla zaman ayırmak pek mümkün olmuyor. Bölümü okumaktan memnun olmakla birlikte 2.yılım olmasına rağmen ben de zaman zaman “acaba yüksek lisans mı düşünseydim?” dediğim zamanlar oluyor. O yüzden yönlendirme yapmak istemem.

  http://alikara.com.tr/upload/ybs/ybs-dersler.pdf

Can DemirYayın tarihi8:50 am - Oca 4, 2018

Merhaba Hocam WhatsApp grubunuza katılmak istiyorum. Bu sene 2. Üniversite kapsamında YBS bölümüne kayıt oldum.

BurakYayın tarihi4:18 pm - Oca 14, 2018

Merhaba, iletişim sekmesinde mesaj yazacak bölüm bulamadım. Whatsapp gurubuna katılıp, bölüm ve dersler hakkında takipte kalmak istiyorum.

cemalYayın tarihi5:54 pm - Mar 14, 2018

Ali hocam merhaba
Malum geçen sene sistem değişti bu yıl yapılacak sınavda yönetim bilişim sistemlerini seçmek için hangi sınava girmem gerekli ve hangi puan türünden alım yapılacak.

KazımYayın tarihi4:51 pm - Mar 15, 2018

Ali Bey Merhaba,

Sektörde ilgili iş kolunda aktif çalışma hayatımı sürdürüyorum. Üniversite sınavına girip Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü okumak istiyorum.

Değişen sistemle birlikte nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgi verebilir misiniz?

  Ali KARAYayın tarihi11:31 pm - Mar 15, 2018

  Merhaba Kazım Bey;
  Eski sınav sisteminde YBS bölümüne YGS-6 ve TM-1 puan türünde yerleştirmeler yapılıyordu. Yeni sistemde yüksek olasılıkla TM (Eşit Ağırlık) puan türü ile alım yapılacaktır.

MuratYayın tarihi11:34 pm - Nis 7, 2018

Merhaba,
Bende 2.sınıftayım WhatsApp grubunuza üye olmak istiyorum nasıl olabilirim?

Bir cevap yazın