AOF Yönetim Bilişim Sistemleri

Uzaktan yüksek lisans mı? yoksa AOF 2.Üniversite mi? derken biraz maddi sebeplerin de etkisiyle 2.üniversite okuma serüvenine başladım. Açıköğretim Fakültesi lisans bölümlerini incelerken, henüz lisans programlarına yeni eklenmiş olan yönetim bilişim sistemleri bölümü dikkatimi çekti. Örgün öğretimde uzun zamandır bu bölüm olmasına karşın TM puan türünden öğrenci aldığından olsa gerek açıkçası adını daha önce hiç duymamıştım. Bölümü biraz araştırdığımda işletme ve bilişim teknolojilerinin ağırlıklı olduğu bir program olduğunu öğrendim. Okutulan dersleri incelediğimde (yazının sonunda bulabilirsiniz) AOF Lisans programları içerisinde bana en uygun bölüm olduğuna karar verdim.

AOF kapsamında bölüm şu an 3. yılında, yani henüz mezun vermiş değil. Benimse 2.yılım. Bilişim teknolojilerine ilgi duyan herkese tavsiye edebileceğim bir bölüm. Alan dışı dersler her ne kadar sıkıcı olsa da özellikle branşımla ilgili derslerin mesleki gelişimime katkı sağladığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bölümün yeni olmasından ötürü sınavlara hazırlık sırasında geçmiş yıllara ait örnek soruların sayısı çok az olduğu için (alan dersleri için geçerli) diğer bölümlere göre daha fazla çalışmanız gerekiyor. AOF sınav sisteminde yapılan değişikliklerle (yanlışların doğruları götürmesi gibi) çalışmadan ders geçmek pek mümkün değil. Özellikle bu bölümü bilgisayar mühendisleri, bilişim teknolojileri öğretmenleri gibi bölümle ilgili mezunlarının tercih etmesinden ötürü Çan ve Z-Puanları da genelde yüksek oluyor. Çalışmadan geçmenin zor olduğu gibi, sınava bir hafta on gün kala çalışmaya başlayıp da dersten kalmanın da zor olduğunu söyleyebilirim.

Sonuç olarak kamu ve özel sektörde alımlarının yapıldığı güzel bir bölüm. İşletmeye, istatistiğe ve bilişim teknolojilerine ilgili duyan herkese tavsiye edebileceğim bir bölüm. Bunun da ötesinde üniversiteden mezun olalı bu sene 10 yıl olacak. İster istemez sınav maratonlarından uzak kaldıkça bir paslanma durumu oluşabiliyor. 🙂 Girdiğim ilk sınavlarda süreyi zar zor yetiştirirken artık zaman fazlasıyla artıyor. Sırf bu dinçliği yakalayabilmek/koruyabilmek adına bile asli görevlerinizi aksatmayacak şekilde kendinize akademik uğraşlar bulunmalıdır diye düşünüyorum. Bölüm yeni olduğu için henüz tüm ders kitapları hazır değil ancak tamamlanmış olan kitapları isteyenler aşağıdan indirebilir. (dönemlere göre ekledim)

Son olarak, 2 yıldır açık olan iki WhatsApp grubumuz var. Birisi ders ile ilgili paylaşımların yapıldığı AOF YBS, diğeri ise her türlü muhabbetin döndüğü YBS Geyik. Bu yazıya denk gelip gruplara üye olmak isteyen bölüm öğrencileri varsa aşağıdaki davet bağlantılarından gruplara üye olabilirler.

AOF YBS Davet Bağlantısı (Grubun talebi doğrultusunda kaldırdım)
YBS Geyik Davet Bağlantısı (Gruptan ayrıldım.)

Anadolu Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri Tanıtım Sayfası

Açıköğretim Yönetim Bilişim Sistemleri Ders Kitapları 1 2 3 4 5 6 7 8

“AOF Yönetim Bilişim Sistemleri” üzerine 72 yorum

 1. ali hocam selamlar ben de böte mezunuyum ne zamandır ybs ilgimi çekmekte. yüksek lisans mı yapıyım, lisans mı derken senin web sayfana denk geldim, önerin nedir? ayrıca lisans derslerinden kaç tanesini saydırdın?
  saygılarımla

  1. Hocam aşağıdaki listede T/U kısmında bende muaf yazan derslerin hepsinden sen de muaf tutulacaksın. Eğer istersen tabi. Her dönem 7 ders var. Bu 7 dersin 1’inden muaf olduğun için dönemde 6 dersin oluyor. Yüksek lisans mı? lisans mı? konusunda yönlendirmek istemem. Branşımız itibariyle YBS okumak fazla zorlamasa da okul işlerinden ötürü ders çalışmaya fazla zaman ayırmak pek mümkün olmuyor. Bölümü okumaktan memnun olmakla birlikte 2.yılım olmasına rağmen ben de zaman zaman “acaba yüksek lisans mı düşünseydim?” dediğim zamanlar oluyor. O yüzden yönlendirme yapmak istemem.

   http://alikara.com.tr/upload/ybs/ybs-dersler.pdf

   1. Hocam merhaba, watsapp grubunuza katılmak istiyorum. AÖF Yönetim Bilişim Sistemleri 1.sınıfa kaydoldum. Dönüşünüzü bekliyorum.

 2. Merhaba Hocam WhatsApp grubunuza katılmak istiyorum. Bu sene 2. Üniversite kapsamında YBS bölümüne kayıt oldum.

 3. Merhaba, iletişim sekmesinde mesaj yazacak bölüm bulamadım. Whatsapp gurubuna katılıp, bölüm ve dersler hakkında takipte kalmak istiyorum.

 4. Ali hocam merhaba
  Malum geçen sene sistem değişti bu yıl yapılacak sınavda yönetim bilişim sistemlerini seçmek için hangi sınava girmem gerekli ve hangi puan türünden alım yapılacak.

 5. Ali Bey Merhaba,

  Sektörde ilgili iş kolunda aktif çalışma hayatımı sürdürüyorum. Üniversite sınavına girip Yönetim Bilişim Sistemleri bölümünü okumak istiyorum.

  Değişen sistemle birlikte nasıl bir yol izlemem gerekiyor bilgi verebilir misiniz?

  1. Merhaba Kazım Bey;
   Eski sınav sisteminde YBS bölümüne YGS-6 ve TM-1 puan türünde yerleştirmeler yapılıyordu. Yeni sistemde yüksek olasılıkla TM (Eşit Ağırlık) puan türü ile alım yapılacaktır.

 6. Merhabalar 🙂 ben kamu yönetimi mezunuyum ama bilgisayara ilgim çok fazla şu aralar grafik tasarım filan almak istemiştim ama bu bölümü görünce daha çok ilgimi çekti. Araştırırken de yazınızı gördüm. Ve yorum yapan tek bayanım galiba bir an acaba yapamaz mıyım diye düşünmeden de edemedim 🙂 Sizce ikinci bir üniversite olarak bu bölümü tercih etmeli miyim? Çalışıyorum halka ilişkiler olarak ama pek memnun olduğum söylenemez 🙂

  1. Merhabalar. Kamu yönetimi mezunu olduğunuza göre zaten işletme derslerinde zorlanmazsınız. Bilgisayara da ilginizin çok fazla olduğunuzu söylemişsiniz. Bu yüzden bilişim derslerinde de fazla zorlanacağınızı sanmıyorum. Yukarıda ders kitaplarını paylaşmıştım. Kitaplara bir göz atın, tercih konusunda daha net bir karar vermenizi sağlayacaktır.

 7. Hocam bu bölümle alakalı sorum var size. Mail adresime döner misiniz veya mail adresinizi paylaşır mısınız?

 8. Merhaba. Bu bölümden mezun olduktan sonra Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans yapma olanağımız var mı? AÖF’nin kendi sitesinde istenilen her bölümde yüksek lisans ve doktora başvurusu yapılabileceği yazıyor. Bilgilendirir misiniz? Teşekkürler.

  1. Merhaba,
   Bildiğim kadarıyla fark dersleri istiyor, onlar geçilirse yüksek lisansa devam ediliyor. Tabi her üniversitenin şartları farklı olabilir bu bağlamdaki. Ama genel olarak tezli olanlarda ALES ve NOT ORTALAMASI çok etkili, bir de YABANCI DİL. Tezsizlerde ise genelde ALES ve DİL notuna ihtiyaç duymuyorlar, NOT ORTALAMASI önemli.
   Bilgilerinize.

 9. Hocam merhaba.
  Önlisans bilgisayar programcılığı mezunuyum. DGS sınavı ile AÖF-Yönetim Bil. Sistemleri bölümüne geçiş yapmayı düşünüyorum. Acaba birinci mi yoksa üçüncü sınıftan mı başlarım bir bilginiz var mı?
  Geri dönüşünüzü bekliyorum, iyi çalışmalar..

  1. Merhabalar. DGS ile AOF’e geçilebiliyor muydu bilmiyorum. Üniversite giriş sınavında lisans barajını geçtiğinizde zaten bölümü 2.üniversite olarak okuyabiliyorsunuz. Bana kalırsa 1.sınıftan başlarsınız. Çünkü bilgisayar mühendisliği mezunu arkadaşlar bile toplamda sadece 6 dersten muaf olabildiler.

 10. Ben geçen sene Bilgisayar Programcılığı üzerinden DGS ile kazandım. Şu an 3.sınıfı bitirdik. Önümüzdeki dönem 7.dönem kaydımı yapacağım. Yani 5.Dönemden başlatıyorlar alttan 8 adet zorunlu ders otomatik ekleniyor ve kaydınız tamamlanıyor. Bu zorunlu dersler her dönem 2’şer adet olmak üzere dönem derslerinin üzerine ekleniyor. Uzem dersleri ve 1. 2. 3. ve 4. Dönem diğer derslerinden muaf tutuluyorsunuz. Bilgilerinize.

  1. Hakan kardeşim selamlar.
   DGS ile bu yıl kazandım kaçıncı sınıftan başlayacağım? Bilgilendirirsen sevinirim.
   saygılarımla

 11. Hocam Merhabalar. Erzurum AÖF bilgisayar programcılığı bölümünün ilk ve son mezunuyum. Aynı zamanda Anadolu AÖF Kamu Yönetimi Mezunuyum. Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun oldum ancak sayısal zekam (Matematik, Mantık) bilgim çok yetersiz olduğu için hakkım ile bu bölümü bitirdiğim noktasında tereddütlerim var. Programcılık bilgim ne yazık ki çok az. İnternette araştırma yaparken AÖF YBS’ye denk geldim. İkinci Üniversite kapsamında okumak istiyorum ancak kafamda soru işaretleri var. Sizce ne yapmalıyım, bilgi ve tecrübemi yukarıda paylaştım bana ne önerirsiniz?

 12. Hocam ben 2 yıllık makine programından mezun oldum. DGS’ye girdim, açıktan ybs girebiliyor muyum? Cevap verirseniz sevinirim.

 13. Merhabalar, lisans mezunuyum ve suanki meslegimin ybs ile de bilgisayarla da hic alakası yok ama işimi tamamen değiştirmek istiyorum. Bu bölümü de kardeşime üniversite tercihi yaparken araştırdım ilgimi çekti. Bilgisayarla alakasız biri olarak bu bölümü dışarıdan okurken zorlanır mıyım ve kendimi geliştirebilir miyim? Teşekkürler.

 14. Merhaba.
  Ben 2 yıllık bilgisayar programcılığı bölümünü bitirdim bu sene ve bize dgs ye girince 4 yıllık açıköğretim den okuma hakkımız olduğu söylendi bende yönetim bilişim sistemleri bölümünü istiyorum ne yapmam gerek nasıl bir yol izlemeliyim.

 15. Hocam merhaba,
  DGS sınavı ile YBS bölümünü açıktan okumak istiyorum.
  İşletme Yönetimi bölümü mezunuyum. Tercih yapacağım ama bilgi almak istiyorum. Açıköğretimden mezun olunca neler yapabiliriz, derslerim muaf olur mu? Ücretleri nelerdir vs. biraz bilgilendirebilirseniz çok sevinirim.

 16. Hocam bilgisayar programcılığı bölümüne Yüksek Öğretim Kurulu tarafından denkliği kabul edilen bölümler hangileridir?

 17. Merhaba Ali Kara,

  Öncelikle bu güzel kitap paylaşımları için teşekkür ederiz. Çok işe yarıyorlar.
  Ancak ben 3 kitabı bu paylaşımlarda bulamadım.
  İnternet ve Web Programlama,
  İleri Programlama
  Veritabanı Programlama

  Bu kitapları da varsa elinizde paylaşabilir misiniz?

 18. Ben normalde yazılım mühendisliği okuyorum ve bu sene bu bölüme başvurdum. Ancak sadece yabancı dil ve türk dili gibi derslerden muaf olabildim. mat-1 ve bazı derslerim ortak. Onlardan da muaf olabiliyor muyum?

 19. Ben normalde yazılım mühendisliği okuyorum ve bu sene bu bölüme başvurdum. Kayıt olurken sadece yabancı dil ve türk dili gibi derslerden muaf oldum. Ancak mat-1 gibi bir kaç dersim daha ortak. Onlardan da muaf olabiliyor muyum?

  1. Maalesef Hilal Hanım. Bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, matematik öğretmenliği mezunu arkadaşlarımız var ama AOF’e bu durumu bildirmelerine rağmen muaf olamadılar.

 20. Hocam bu sene kitaplar pdf olarak veriliyor biliyorsunuz ama ben aöf online öğrenme ortamına giremiyorum kaydım aktif olduğu halde ve kitapları bulamıyorum site ne zaman açılır ya da ben 1. sınıf kitaplarını nereden bulabilirim?

 21. Merhaba, YBS bölümüne bugün kayıt yaptım, Edebiyat, Tarih, İngilizce dersleri için muafiyet istedim ancak transcriptim İngilizce olduğu için kabul etmediler (İngilizce bir bölümde okuyorum), böyle bir durumla karşılaşan oldu mu? Olduysa nasıl bir çözüm bulundu?

  Şimdiden teşekkürler…

 22. Hocam bölüme yeni kayıt oldum. pdf’lere ulaşamıyorum henüz. Karar Destek Sistemleri, Veri Madenciliği, Programlamada Yeni Eğilimler kitaplarını da paylaşabilir misiniz rica etsem?

   1. Hocam e-kampüs açıldı ama eskisi gibi bütün senelerin kitaplarını göstermiyor maalesef, bu derslere ulaşamıyorum şu anda. Bu dediğim kitapları sizde mevcutsa upload edebilir misiniz?

 23. Aöf İşletme ve Bilgisayar Programcılığı 2 yıllık mezuyum. 2.üniversite olarak başlarsam max 6 dersten mi muaf tutuluyoruz?
  Bilgisi olan var mı? İşletme derslerinden muaf olabilien var mı?
  Bir anlamı olmazsa yüksek lisans yapacağım yoksa.

 24. Merhaba Bende bu sene 3 sınıftan dgs ile giriş yaptım. whatsapp grubuna dahil olmak istiyorum yardımcı olur musunuz ?

 25. Merhaba,
  Ben bu bölüme kayıt yaptırdım. Yabancı dili fransızca seçtim. Ama kitaplar kısmında fransızca kitabı yok. İnternette de bulamadım. Fransızca kitabı yok mu, alan varsa yardımcı olabilir mi?

 26. Ali Hocam Merhaba,
  İkinci Üniversite olarak YBS tercih ettim. ben de whatsapp grubuna ekleyebilirseniz sevinirim.

 27. Hocam merhabalar, geçen sene yönetim bilişim sistemlerine kaydoldum. whatsapp grubunuza girmek istiyorum. yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler

 28. Merhaba hocam. DGS’den aöf ybs tercihi yapmak istiyorum ama ösym’nin tercih listesi sayfasında bölümü bulamadım. Sanırım bir tek anadolu üniversitesi’nde bölüm var ama yapamadım. nasıl yapılacağı ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

 29. Hocam ben de bu yıl kayıt oldum. İnşallah başarılı olurum. İşim ağır ikisini bir arada götürürüm. Grup ta neler paylaşıyorsunuz. Beni de gruba dahil eder misiniz?

 30. Merhaba,
  Ben yönetim bilişim sistemleri dgs ile geçtim. 3. Sınıf için bir wp grubu var mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir