Merhaba dünya!

Farklı alanadları altında (alikara.net ve alikara.com.tr) defalarca blog tutma denemelerim oldu. Birkaçı önemli ziyaretçi sayılarına ulaşmasına karşın çeşitli nedenlerden ötürü devamını getiremeyip sonlandırdım. Bu girişimin de diğerleri gibi son bulmaması yönünde bu defa oldukça kararlıyım. 🙂

Ülkemiz adına çoktan alınması gereken bir karar biraz gecikmeli de olsa alındı ve “Bilişim Teknolojileri ve Yazılım” ile “Bilgisayar Bilimi” dersleri, çağın gereklerine uygun hazırlanmış öğretim programları ile müfredatımıza girdi. Bu derslerin müfredata girmesi adına fedakarca çalışarak her platformda bunun önemini yetkililere anlatan BTE Derneği ve üyelerine buradan teşekkürlerimi sunuyorum.

Okullarda kodlama eğitimi ile amaç bütün çocukların birer yazılım geliştiricisi olması değil, bütün bireylerin küçük yaşlardan itibaren bu bilim ile tanışıp, bu bilim dalının kendilerine kazandırmış olduğu problem çözebilme, analiz yapabilme, eleştirel düşünme ve girişimcilik gibi becerileri kazanmalarını sağlamaktır. Müfredatımıza giren bu derslerle çocuklara algoritmik düşünme yeteneklerini ve temel programlama becerilerini eğlenceli bir şekilde kazandırmak hedeflenmektedir. Henüz yeni olan bu ders için okullarda bilişim teknolojileri öğretmenlerinin sayısının da yeterli olmadığını ve bu derslere farklı branşlarda öğretmenlerin gireceğini de düşündüğümüzde bu derslerin verimli geçebilmesi adına önemli bir kaynak ihtiyacına gereksinim olduğu ortadadır. Bu hususta küçük de olsa bu sistem için içerik üretmek bu blogun kurulum hedeflerinden birisidir. Yine STEM anlayışı ve maker kültürünü tanıtma ve sevdirme konusunda çeşitli çalışmalar yapmak da hedeflerimiz arasında. Tabii ki bu hedefler yoğun okul hayatı, ikinci üniversite, ev hayatı ve sürekli kendini güncel tutma adına takip edilmesi gereken eğitimler arasında hangi oranda gerçekleşecek bilemiyorum. Ancak içeriklere yapacağınız olumlu ya da olumsuz her türlü yorum ve değerlendirme bu yazıların devamının gelmesi adına benim için önemli bir motivasyon kaynağı olacaktır.

“Merhaba dünya!” üzerine 4 yorum

  1. Ali Hocam, okulumuzdaki öğrencilerle birlikte siteyi takip etmekteyiz. Bilgisayar Bilimi ders notları ve python kodları çalışmaları çok işimize yaradı. Sitenin güncel olması bizim için çok önemli. Devamını bekliyoruz. Emeklerinizden dolayı çok teşekkür ederiz.

    Cevapla
  2. merhaba hocam.
    bu güzel düşünce ve çalışmalarınızdan ötürü aynı fikirleri paylaşan bir meslek ve branştaşınız olarak sizleri destekliyor, teşekkür ediyor ve çalışmalarınızın devamını diliyorum.
    iyi çalışmalar Ali hocam.

    Cevapla

Yorum yapın