ETAB-5 EBA Canlı Ders Kurulumu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA üzerinden uygulamaya koyduğu EBA Canlı Ders uygulaması Windows 7, IOS 11 ve Android 5.0 üzeri işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Dolayısıyla MEB’in öğrencilere ve öğretmenlere Fatih Projesi kapsamında dağıtmış olduğu GM e-Tab 5 tabletlerde EBA Canlı Ders, Zoom Meeting ve TeamLink uygulamaları çalışamamaktadır. Çünkü bakanlığın etab-5 tabletler için yayınlamış olduğu en son ROM Android 4.4.2 sürümüne sahipti.

Uzaktan eğitim için bilgisayar kullanmak sözel dersler için oldukça uygun olsa da sayısal dersler için eğer bir surface sahibi değilseniz hiç de uygun değil. Bu yüzden etab5 tabletlerde EBA Canlı Ders uygulamasını kullanabilmeniz için bu şekilde bir içerik hazırlamaya karar verdim. Çeşitli sitelerde etab5 tabletler için çok daha güncel android sürümlerine ait ROM’lar mevcut ancak bu tabletlerin donanım seviyelerini de dikkate aldığımızda performans kaygılarını da gözeterek ihtiyacımızı karşılayacak en temel sürümü kurmak çok daha mantıklı olacaktır.

Kurulum Aşamaları

Not: Bu işlemler sonunda tabletinizdeki tüm veriler silineceğinden ötürü işlem öncesinde tüm önemli verilerinizin yedeklerini almalısınız.

1: Bu adresten tablete ait ROM dosyalarını indirin ve içerisindeki 2 adet klasörü masaüstüne çıkartın. (arşiv hatası alırsanız güncel winrar sürümünü buradan indirip kurun.)

2: Tabletinizi tam şarj durumda ve açıkken (tercihen kendi USB kablosu ile) bilgisayara takın.

3: Tableti bilgisayara bağladığınızda bilgisayarıma girip etab5 simgesini görüyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız tabletinizi görmüyor veya kabloyu taktığınızda hemen şarj olmaya başlıyorsa 1.adımda indirdiğiniz dosyanın içerisinde bulunan USB_Driver klasörü içerisindeki installdrv.exe programını kurup bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4: Tabletinizi kapatın ve kablosunu bilgisayardan çıkartın.

5: İndirip klasöre çıkarttığınız etab5-android-5.1 klasörünün içindeki flash_tool.exe dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.

6: Açılan programda Download Agent butonuna tıklayıp indirdiğiniz etab5-android-5.1 klasöründeki MTK_AllInOne_DA.bin dosyasını seçin.

7: Ardından Scatter-loading butonuna tıklayıp etab5-android-5.1 klasöründeki MT6592_Android_scatter.txt dosyasını seçin.

8: Bu aşamaya kadar tüm işlemleri doğru yaptıysanız aşağıdaki şekilde bir ekrana sahip olmanız gerekir.

9: Her şey yolundaysa yukarıdaki fotoğraftaki Download butonuna tıklayın. Kapalı vaziyetteki tabletinizin kablosunu bilgisayara takın. Ardından tabletinizin açma tuşuna uzun basarak tabletinizi açın. Bu aşamada flash_tool yazılımı güncel ROM’u tabletinize aktarmaya başlayacaktır. (Eğer aktarma başlamadı ise ve tabletiniz normal şekilde açıldıysa tabletinizi tekrar kapatın. Bu defa ses açma+güç tuşlarına beraber basarak deneyin.)

10: 3.adımda driver kurulumunu doğru yaptıysanız ve kablonuzda problem yoksa ROM tabletinize yüklenmeye başlayacaktır. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki şekilde bir mesaj almanız gerekir. Bu mesajı aldıktan sonra kablonuzu çıkartıp tabletinizi açabilirsiniz.

ROM yükleme aşamaları bu kadar. Tabletiniz ilk açılışta oldukça yavaş açılabilir, endişelenmeyin. Tablet açıldıktan sonra ilk kurulumlarını (gmail hesabı tanımlama, wifi vs.) yapın.

11: Tablet kullanılabilir duruma geldikten sonra Ayarlar / Tablet Hakkında bölümüne giderek “Derleme Numarası” yazan bölümün üzerine 7 defa tıklayarak “Artık siz bir geliştiricisiniz” mesajını alınız. Ayarlar / Geliştirici Seçenekleri bölümüne giderek “USB hata ayıklaması” bölümünü kapatıp yeniden açın. Bu işlemden sonra tabletinizi kapatıp yeniden açın. USB hata ayıklaması da açıldıktan sonra artık tabletinizi bilgisayara kablo ile bağlayıp doğrudan dosya aktarılabilir hale getirmiş oldunuz. Şarj göstergesinde hata olduğunu yazan arkadaşların büyük çoğunluğu bu kısmı uygulamadıklarından bu sorunu yaşıyorlar.

Tabletinizi Uzaktan Eğitime Hazır Hale Getirme

Tabletinizi yeniden başlattıktan sonra cihaz internete bağlı iken bir kaç dakika bekleyin. Bu esnada Google Play kendini güncelleyecektir. Güncellemenin ardından Play Store üzerinden EBA Mobil Uygulamasını kurabilirsiniz. EBA Canlı Ders için ayrıca bir uygulama kurmanıza gerek yok. Ders saati geldiğinde EBA Mobil Uygulamasında, Canlı Ders menüsünden ilgili derse başlat diyerek otomatik olarak canlı dersi başlatabilir veya öğrenciyseniz derse katılabilirsiniz.

Yüklemiş olduğumuz yeni ROM ile artık Google Play üzerinden Zoom Meeting ve TeamLink uygulamalarını da tabletinize kurabilirsiniz.

Öğretmenlerimiz genellikle soru çözümlerini pdf dosyaları üzerinden yaptıklarından dolayı tabletin kalemini kullanarak pdf üzerinde işlemler yapabilmek için uygulama önerisi talebinde bulunuyorlar. Bu noktada da yine Google Play üzerinden Xodo PDF Reader & Editor uygulamasını indirip kurabilirler. Oldukça kullanışlı bir uygulama. Xodo’yu fazla karmaşık bulanlar çok daha sade bir tasarıma sahip olan Pen&PDF‘i deneyebilirler.

Son olarak tabletinizi artık root yetkisi ile kullanmakta olduğunuz için güvenliğiniz için çocuklarınıza oyun amaçlı vermemeniz, emin olmadığınız uygulamaları kurmamanız ve sizden mikrofon, kamera kullanımı gibi kritik izinler talep eden uygulamaları cihazınıza kurmamanızı tavsiye ederim.

“ETAB-5 EBA Canlı Ders Kurulumu” üzerine 235 yorum

 1. Ali Hocam, siten ve yol gösterici içeriğin için çok teşekkürler, sağ ol. YouTube içeriği de eklersen harika olur.

  Cevapla
   • ali hocam öncelikle teşekkürler. benim win 10 sanırım usb drıver kısmına gerek yok sızın dosya da da wın 10 yok. bu da sorun değil sanırım benım için

    asıl sorum bendeki usb kablosu orıjınal değil. ama sürekli şarj ettiğim muadil kablo. illaki orijinal mi olmalı . zira benimki şarj olmasına rağmen bilgisayarda download deyince görmüyor sanırım. download olmuyor

    Cevapla
   • Ali hocam merhaba,
    bizde Samsung tablet vardı, android sürümü 4.4.4 gözüküyor. Eskiden Zoomu kullanıyorduk, şuan uyumlu değil çıkıyor. Bizde yeniden kurulum yaparsak çalışır mı acaba?

    Cevapla
 2. Hocam 9.adımda ses + power tuşuna basınca twrp sayfası açıldı. Bundan sonra ne yapacağım? Sizin anlatımda bu kısım hiç yer almıyor? Neyi yanlış yaptım?

  Cevapla
 3. Hocam. Başka bilgisayarda yeniden yaptım. Saniyeler içinde oldu. Emeklerinize sağlık. Allah razı olsun.

  Cevapla
 4. Slm çalışmalarınız güzel olmuş emeğinize sağlık. Ben bir şey daha soracağım. Benim GM etap-5 tabletimi daha önce Play Store açtırmıştım yani kısıtlı değil şu an ama sürüm 4-4-2 hala yükseltmek için aynı işlemlerimi yapmalıyım yoksa farklı yolu var mı?

  Cevapla
  • Evet yukarıdaki yolu izlediğinizde hem tabletinizin sürümünü güncellemiş olacaksınız hem de herhangi bir kısıtlama olmadan tabletinizi kullanabiliyor olacaksınız.

   Cevapla
  • Merhabalar. Neticede MEB’in yayınlamış olduğu bir ROM değil. Ancak gayet hızlı ve stabil çalışıyor. Bugünün şartlarında ihtiyaçlarımızı da karşılıyor. Kişisel tavsiyem bankacılık, alışveriş, sosyal medya ve e-posta gibi veri güvenliğinin ön planda olduğu işlemleri tabletiniz üzerinden yapmamanız yönünde olacaktır.

   Cevapla
   • EBA giriş bilgilerimiz de bu saydığınız veriler kadar değerli değil mi hocam? Googleplay içinde mecburen gmail hesabımız ve parolamızı tablet üzerine girmeliyiz. Daha güvenli olabilmesi için önerileriniz nelerdir?

    Cevapla
  • Etap-4 için de android 5 üzeri roomlar mevcut. Ancak elimde etap-4 tablet olmadığı için bir kılavuz hazırlamadım. Kendi uygulamadığım bir çalışmayı da siteye eklemek istemem.

   Cevapla
 5. Hocam tek sizin sitenizdeki tarifle yapabildim. Teşekkür ederim. YouTube’a da anlatım videosu yüklerseniz çok kişi faydalanabilir. Çünkü bir çok kişi bu yüzden eba canlı derse tabletle giremiyor.

  Cevapla
 6. installdrv.exe yükleyemiyoruz bilgisayara. Şu yazı çıkıyor: Install USB Driver for microsoft Windows 7 Professional (64 bit) successfully. Aşağıda exit veriyor. Acaba bilgisayardaki windos sürümü mü eski windows 10 kullanıyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar hocam.
   Şuradaki kılavuzu izleyerek driver yüklemeye çalışır mısnız?
   Driver adresi olarak da (.inf dosyası olarak) indirdiğiniz klasörün içindeki USB_Driver/Win7 içindeki usb2ser_Win764.inf dosyasını gösterin. (İşletim sisteminiz 32 bit ise usb2ser_Win7.inf dosyasını gösterin.)

   Cevapla
   • selam ali hocam.
    ben de aynı sorunla karşılaştım.
    cevapta verdiğiniz klavuzda
    aygıt yöneticisinde “diğer cihazlar” sekmesinde etab5 görünmüyor. ne yapmalıyım?

    Cevapla
     • Merhaba, benzer sorunları yaşadım. Klavuz da yardımcı olmadı. 9. aşamaya kadar geliyorum ancak kurulumu tablette başlamıyor. Aygıt yöneticisinin ise içerisinde diğer cihazları gösterdiği bir segme yok. Ne yapmak gerekir. Şimdiden teşekkür ediyorum.

     • Belki kurulum yapıyordur diyerek bekliyorum ama indirme bitti yazısı da gelmedi. Ne kadar beklemek gerektiğini bilimiyorum gerçi.

     • hocam ben bu usb drive gecemedim görmüyor tableti
      adb interface
      gecemedim bir türlü yok görmüyor tableti

     • Ben de aynı sorunu yaşadım, bilgisayar tableti görmüyordu. Ama dediğiniz gibi yine de işlemlere devam ettim ve oldu, rom’u attı. çok teşekkür ederim detaylı anlatımınız için.
      Bu arada kurulumu yapmak için tableti bilgisayara bağladığımda sadece güç tuşuna basınca olmadı, güç ve ses açma tuşuna aynı anda basınca yükleme başladı. Yapamayanların işine yarar belki

 7. Hocam Teşekkür ederim. Google Play’i güncelledi ama Goole Play açılmıyor. Bir öneriniz var mıdır?

  Cevapla
  • Sorunu çözebildiniz hocam? Şu ana kadar bu şekilde bir problem yaşayan arkadaş olmamıştı. ROM attıktan sonra tableti aç-kapa yapıp 3-4 dakika bekledikten sonra Google Play güncellenmesinin tamamlanması gerekirdi normalde.

   Cevapla
 8. Flash ekranında download dedikten sonra tablete kabloyu taktiktan sonra usb sürücü yükleniyor uyarısı alırsanız kabloyu söküp hemen geri takın rom yükleme işlemi başlıyor. Teşekkürler Ali Hocam

  Cevapla
 9. Çok teşekkürler Ali bey yaptım oldu. Arkadaşların bazılarında etab-4 var onlar için de bekliyoruz.

  Cevapla
 10. Ali hocam bilgilendirmeler için teşekkürler.

  1)Tableti yatay veya dikey konumda rahatlıkla kullanabiliyor muyuz?
  2)Kamerayı sık kullandığımızda beyaz ekran vs oluşuyor mu?
  3)kurumsal ekran eba market vb. uygulamalar var mı ve varsa eba market durdu hatası veriliyor mu?

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Ayhan Hocam.

   1- Tablet yatay ve dikey olarak kullanılabiliyor, sorun yok.
   2- Ben tablet üzerinden ders anlatmıyorum. Ancak okulda ROM attığım arkadaşlar uzaktan eğitim sürecinde tableti kullanıyorlar. Şu ana kadar kamera ile ilgili bir problem olmadı.
   3- Kurumsal ekran, eba market gibi uygulamalar yok, dolayısıyla hata da yok. 🙂

   Cevapla
 11. Hocam ALLAH Razı olsun.
  Tableti sayende Eba Derste kullanmaya başladım.
  Kulaklık kullanarak ve kullanmayarak 2 farklı ders yaptım.
  Sesin cızırtısı dışında bir sıkıntı yaşamadım.
  Bu konuda yapılacak bir şey var mı?

  Cevapla
  • Gökhan Hocam Merhabalar.
   Ses ile ilgili problem sizin tabletinizle ilgili olmalı. ROM ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Gerek kendi tabletimde gerekse de arkadaşlarımın tabletlerinde bu tarz bir problem yok.

   Cevapla
 12. Merhaba, Ben de canlı Ders için tablet kullanayım dedim.
  1. Aşamayı yaptım. Ancak yönlerimiz Bunu desteklemiyor deyip açmıyor. installdrv.exe’yi görüyorum ama aktif olmuyor.
  Ne yapmalıyım.? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 13. Hocam ben ilk başta bilgisayar tableti görmedi sonra diğer programı çalıştırıp adımları devam ettirdim. Güç açma tuşuna bastığımda yüklenme olurken tableti düşürdüm kablo çıkmadı ama sanırım yarım kaldı. Tekrar Download sekmesine geldim ama yüklendiğinde dair ekranı kaplayan tik görülmedi. Tableti çıkarıp açtığımda install backup, wipe, mount, setting, advanced, reboot sekmelerinin olduğu ekran geldi. Ekran kilidi de oluyor. Buradan sonra düzeltebilir miyim yoksa zaten olmuş mu? Bilemedim. Resmini buradan göstermedim.

  Cevapla
  • Tableti açmaya çalıştığınızda direkt twrp açılıyor anladığım kadarıyla. Tableti kapayıp yeniden ROM atma adımlarını en baştan uygular mısınız?

   Cevapla
   • Hocam çok teşekkür ederim. Sanırım sıkıntısız tüm adımlar tamamlandı. Hata ayıklama falan da tamam. fakat google playde uygulamalar güncelleniyor 5 uygulama kaldı yazısında takılı kaldı. kapatıp yeniden açtım 4-5 dk bekledim açmadı daha sonra başka bir yerden güncellemeleri bitirdim. google playde şimdi de oturum aç a tıklanmıyor. halbuki mail adresimi falan girmiştim. bilgisayar tableti görüyor . çok teşekkür ederim. google play de bir şekilde açılır heralde. iyi geceler dilerim.

    Cevapla
 14. hocam güç tuşuna ve ses artırmaya beraber bastım farklı bir ekran geldi, buradan ne seçmeliyim?

  Cevapla
 15. Hocam çok çok teşekkür ediyorum. Hay Allah razı olsun. Bir haftadır bununla uğraşıyordum. Tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 16. hocam merhaba. ben mebin kendi yayımladığı romu atmıştım tablete. ancak google playde eba uygulaması cihazınız için optimize edilemiyor diyor ve eba uygulamasını kuramıyorum. eba.gov.tr den açtığımda ise canlı derslerim sayfasında masaüstü site iste dediğimde eba canlı dersi kur bölmesi görünüyor ancak uygulama yine kurulmuyor. sizin verdiğiniz romu atarsam bu durumlar düzelir mi? teşekkür ederim.

  Cevapla
 17. Merhaba hocam. İki gün önce canlı dersi etab5 tabletime kurabilmek için yeni rom yükledim. Ancak romdan sonra tablette herhangi bir video açıldığında ses yükselip alçalmaya başladı. Sorunu çözmeye çalıştım ancak olmadı. Anladığım kadarıyla yüklediğim romda sıkıntı var. Sizin belirttiğiniz romu tabletimin bu haliyle yüklemeye çalışsam uygun olur mu?

  Cevapla
 18. İlk yüklediğim sizin romunuz değil hocam farklı bir kaynaktan yüklemiştim. Onun üzerine sizin romunuzu yükleyebilir miyim?

  Cevapla
 19. teşekkür ederim sevgili hocam yazdıklarınızı yaptım hemen oldu. ancak ekran yansıtmasını yapamadım bağlanıyor demesine rağmen olmuyor neden olabilir ?

  Cevapla
 20. iyi günler hocam attığınız roo’mu kurdum ancak internete bağlanmada ve ekran yansıtma özelliklerinde sorun yaşıyorum ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • Hocam internetle ilgili sorunun romdan kaynaklandığını sanmıyorum. çünkü bende aynı romu kullanmaktayım herhangi bir problem yok. ekran yansıtma ile ilgili sorun yaşadığını belirten 2.kişisiniz. kendi tabletimde tekrar deneyip yorum olarak yazarım.

   Cevapla
 21. Hocam teşekkür ederim. room’u yükledim fakat bi sorunum var. tablet açıkken şarj olmuyor. Bir de tablette pil seviyesi %99 gösteriyor sürekli.

  Cevapla
 22. Hocam elinize sağlık, Rom’u yükledim fakat tablette pil seviyesi sürekli %50 gösteriyor ve pil işaretinde şarj olduğuna dair şimşek işareti görünmüyor.

  Cevapla
  • 10.adımdan sonraki kısımları uyguladığınızda bu sorunu yaşamıyor olmalısınız. USB hata ayıklamasını kapatıp yeniden açmalısınız.

   Cevapla
 23. Merhaba,
  Samsung 4.4.2 için de bunu kullanabilir miyim yükseltmede? yoksa bu sadece etab-5’e özgü dosyaları mı içeriyor?

  Cevapla
 24. Hocam merhaba, meb’de lise öğretmeniyim. Tabletim etab-5. Verileli 5 yıl oldu ve aynı gün rootladım. İlk defa eski sürüm zoom yüklemiştim ve kullanıyordum. Fakat güncelleme isteyince; ne sitesinden ne de başka kaynaklardan inen exe’yi bir türlü kurmadı. Tablet buna uyumlu değil diyor ya da rar sürücü indirdiğimde çözümleme hatası diyor. tablette süpersu varken ve rootluyken yeni sürümü kurmayı niçin reddediyor olabilir sizce? Dediğiniz gibi, tablet daha kullanışlı. Kamerası çok net olmasa da; sonuçta amaç, anlattığımızın net görünmesi. O da gayet iyi görünüyor zaten. Tablete sürekli güncellemeye açık bir zoom kurabilmek için yardımınızı rica ediyorum.
  Saygı ve Selamlarımla…
  Yusuf

  Cevapla
  • İndirdiğiniz .exe dosyası Windows bilgisayarlar için çünkü. Android için .apk kurmanız gerekiyor.

   Cevapla
 25. İyi günler hocam. ben tab-5’ler dağıtıldığında twrp ile rom atmıştım. bunun üstünr mebin son yayınladıgı romu kurmak istiyorum herhangi bir sıkıntı .ıkar mı? ek bir islem yapmam gerekir mi yoksa direkt olarak twrp’nin üstüne kursam yeterli olur mu?

  Cevapla
 26. Hocam emeginize saglık.
  Anlattığıniz roomu kurdum. Ekran yansıtma haricinde sorun yok ancak okuldaki Fatih wifi ağına otomatik bağlanmıyor, şifre istiyor, idarede güvenlik gerekçesiyle şifre\şifreleri paylaşmak istemiyor. Malumunuz önceden direkt bağlanıyordu.
  18 eylüle kadar okullardan uzaktan eğitim yapacağımız için;
  Ne yapılabilir? Bir eklenti vs. var mıdır?
  İyi çalışmalar.

  Cevapla
 27. Sayın Ali Kara, Eşim Kimya öğretmeni. Bir süre okuldan uzaktı. Bu dönem başlayacak olan uzaktan eğitimler için bir kenarda atıl duran etap5 tableti oğlum sizin yönlendirmelerinizle annesi için hazır hale getirdi. Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederiz.

  Cevapla
 28. Merhaba hocam,aşamaları takip ettim. Usb hata ayıklama kısmını ve sonrasını gercekleştiremedim. Usb hata ayıklaması sekmesi aktif değil açıp kapama yapılmıyor. Ayrıca eba mobil ve zoom indirmek istediğimde cihazınızla uyumlu değil diyor. (Ama oyun inmesine izin veriyor) Ne yapabilirim

  Cevapla
 29. Ali Hocam geçen dönem tabletten ders anlatımına girememiştim. Uzunca bi süre android sürüm yükseltmek için çözüm yolları aradım. Ama sizin bu uygulamanız tüm sorunları çözmüştür. Çok ama çok müteşekkirim. Emeğinize sağlık saygılar.

  Cevapla
 30. Elinize sağlık hocam. Yalnız cihaz açıkken şarj olurken sarj oluyor diyor ama pil yüzdesi artmıyor. Bu konuda yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Birde pil yüzdesi sağ üst köşede batarya ikonunun yanında gösterilmiyor sanırım.

  Cevapla
 31. hocam etap 5 dosyalarını indirmek için tıklayınca dosya indirmiyor
  Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz.

  Bu dosya yakın zamanda çok fazla kullanıcı tarafından görüntülendi veya indirildi. Lütfen dosyaya erişmeyi daha sonra yeniden deneyin. Erişmek istediğiniz dosya özellikle büyükse veya çok sayıda kişiyle paylaşılıyorsa dosyayı görüntülemek veya indirmek için 24 saate kadar beklemeniz gerekebilir. Bir dosyaya 24 saat sonra hala erişemiyorsanız alan yöneticinizle irtibat kurun.

  böyle bir hata çıkıyor dosyayı mail adresine gönderme şansınız var mı? Canlı ders için acil lazım oldu. Teşekkürler

  Cevapla
 32. Çok teşekkür ederim. EBA canlı derse giremiyordum şimdi rahatlıkla girebiliyorum. Şimdi başka bir problem çıktı şarjı hep %10 gösteriyor. Saatlerce duruyor hep %10. Kablodandır diye düşündüm evdeki kabloları ve şarj cihazlarını değiştirdim. kapalı iken şarj etmeyi denedim. Orta tuş jarj olurken yanıyor sönüyor onda bir problem yok ama şarj %10 un üstüne çıkmıyor. Aynı sorunu yaşayan var mı?

  Cevapla
 33. Hocam dediklerinizi aynen uyguladım fakat eba uygulamasını indiremiyorum. O yuzdende bu tabletle ebaya giremiyorum. “Cihazınız bu sürümle uyumlu değil” mesajı veriyor.

  Cevapla
 34. Hocam rehber için teşekkürler. Bir sorum olacaktı. Rom yüklemeden önce verileri yedeklemeyi unuttum verilerin hepsi gitti. Geri getirmenin bir yolu var mı? teşekkürler

  Cevapla
 35. Hocam herşeyi yaptım işe yaradı ama tabletim şarj oluyor ama sadece %72’de kalıyor başka yerlere baktım bu sorun için buldum yaptım işe yaradı ama sadece bir kereliğine işe yaradı yine denedim olmadı hocam lütfen çözüm bulun sadece %72’de kalıyor

  Cevapla
 36. Hocam 8. Adımdaki ekrana ulaşamadım processing yazısı takılı kaldı ve tekrar denediğimde baştan yapamadan yine aynı ekranla karşılatım.

  Cevapla
 37. Ali hocam 9. Adımda tab 5 mi açtım normal açıldı sonra kapatıp ses tuşu ile birlikte açmaya çalıştım tablet daha açılmıyor şarj dahi olmuyor

  Cevapla
  • rom atıldıktan sonraki ilk açılışta 5-10 dk. “android” yazısında beklemesi normaldir. dediğiniz gibi saatlerdir o ekranda kaldıysa başka bir sorun oluşmuş olabilir. işlemleri yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

   Cevapla
   • Hocam samsung note 10.1 sm 602 tablet var 4.4.2 sürümlü bunu nasıl yükseltebilirim çocuklar izleyemiyor dersleri ben de bulamadım yolunu

    Cevapla
    • Sanırım ilgili cihazın android 5 içeren rom’ları çeşitli forumlarda mevcut. rom’u temin edip yukarıdakine benzer şekilde tablete yükleyebilirsiniz.

     Cevapla
     • Öncelikle içerik için teşekkür ederim, başarılı oldu ancak chrome uygulamasında gizli sekme aktif değil. Yeni bir rom yüklemeden bunu aktifleştirmenin yolu var mı acaba?

   • Açılış ekranı dondu kaldı saatlerdir bu şekilde hiç bir şey yapamıyorum.
    Normale nasıl dönebilirim.

    Cevapla
    • Geç dönüş için özür dilerim. Saatlerdir kalmaması lazım. 10-15 dk. kalabiliyor bazen. Dediğiniz gibi saatlerce kaldıysa süreci yeniden başlatın.

     Cevapla
 38. Sayın hocam önceki yorumlarda yazmışsınız fakat yine de sormak istiyorum, e-tab4 ile ilgili bir gelişme var mı acaba? (Android sürümünü yükseltme konusunda)

  Cevapla
 39. üstadım öncelikle ellerine sağlık tablete romu attım, google meet yükledim .
  Fakat meet de bir yere bağlanınca ya da kendim toplantı başlatınca google meet durdu hatası veriyor sesler geliyor ama donup kalıyor. Okul da meet kullandığı için lazım bana bir çözüm önerin var mı?

  Cevapla
 40. Hocam iyi günler, emeğiniz için teşekkür ederim. Yükledim fakat dokunmatik ekran çalışmıyor. Kalem ile çalışıyor. Geri düğmesi olamayan yerlerde kapatıp açmak gerekiyor.

  Cevapla
   • aynı sorunla karşılaşıyoruz, öneriniz çözüm getirmedi. önceki android sürümünde parmakla da çalışıyordu yani tablette donanımsal bir sorun bulunmuyor.

    Cevapla
 41. sayın hocam sistemi kurduk, telefondan internete bağlandığımızda zoom açılıyor sorun yok ancak wifi den zoom’a girdiğimiz an wifi bağlantısı kesiliyor. bu sorunun bir cevabı var mıdır? teşekkürler.

  Cevapla
 42. Benim etab-5’i pcler kapalı iken görmüyor. Şarj oluyor ama. Ve tablet acıkken görüyor ama. Dosya aktarımı vs gerçekleşiyor.

  Cevapla
 43. iyi akşamlar hocam
  etab5-android-5.1 dosyası içinde flash _tool.exe yi bulamadım acaba klasörde hasar mı var?
  teşekkür ederim

  Cevapla
 44. Etab-5 için yukarıdaki adımları izlediğimde sorunsuz bir şekilde aşamaları tamamladım.Ancak tablet recovery modda açılıyor.
  TWRP ekranı geliyor.
  Lolipop sürümüne nasıl geçeceğim hocam?

  Cevapla
 45. Merhabalar Ali Bey. Ben de fatih projesinin tab4 tableti var, bu tabletle de zoom indirebilir miyim, eba canlı derse girebilir miyim. Bilgi verirseniz çok sevinirim, çok uğraştım yapamadim, uğraşmayacağım.

  Cevapla
 46. Hocam yukarıda iki arkadaş daha bahsetmiş, dosyaları seçtikten sonra Processing ekranı açılıyor ve orada takılı kalıyor, bunun bir çözümü var mı acaba?

  Cevapla
 47. Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz.

  Bu dosya yakın zamanda çok fazla kullanıcı tarafından görüntülendi veya indirildi. Lütfen dosyaya erişmeyi daha sonra yeniden deneyin. Erişmek istediğiniz dosya özellikle büyükse veya çok sayıda kişiyle paylaşılıyorsa dosyayı görüntülemek veya indirmek için 24 saate kadar beklemeniz gerekebilir. Bir dosyaya 24 saat sonra hala erişemiyorsanız alan yöneticinizle irtibat kurun.,
  hocam google drive bu uyarıyı veriyor 3 gündür. Bilgisayarımda mikrofon sorunu var acil tableti canlı derse hazır hale getirmem gerekiyor. mail adresine yollama imkanınız var mı ? teşekkürler.

  Cevapla
 48. Hocam merhabalar kurulum sorunsuz oldu ama canlı ders sırasında paylaşım yapamıyorum bu sorunu nasıl çözebiliriz?

  Cevapla
 49. Hocam herşey sorunsuz oldu ama canlı ders sırasında paylaşım yapamıyorum bu sorunu nasıl giderebilirim?

  Cevapla
 50. Eba sürekli hata veriyordu. Durduruldu hatası. sizin vermiş olduğunuz talimatlar doğrultusunda sorun kayboldu. Aslında diğer öğretmen arkadaşlar için otomatik güncelleme yapmıyor mu? Sonuçta böyle olan çok öğretmen var. çok teşekkür ederim. İlginiz için.

  Cevapla
 51. İyi günler okulun verdiği tabletim var eba’ya girebiliyorum ama canlı derse katılamıyorum. Ne yapabilirim?

  Cevapla
 52. Hocam Merhaba,
  Şuan indiremiyorum dosyayı.
  “Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz. Bu dosya yakın zamanda çok fazla kullanıcı tarafından görüntülendi veya indirildi. Lütfen dosyaya erişmeyi daha sonra yeniden deneyin”
  gibi bir hata çıkıyor. Nasıl ulaşabilirim Rom’a? Teşekkürler şimdiden.

  Cevapla
 53. Ali bey, atıl durumdaki tablet sayenizde amacına uygun şekilde kullanıma döndü. Üstte yazdığınız tariflere göre çok kolay Android 5.1 oldu.

  Çok teşekkür ederim çalışmanız için.

  Cevapla
 54. Pil sorunu yasayanlar; ayarlar, tablet hakkında, derleme numarası beş kere dokunun ve geliştirici olun. sonra ayarlar/geliştirici seçenekleri, USB hata ayıklama aç/kapa yapın.

  Cevapla
  • Geç dönüş için kusura bakmayın. Başka bir bilgisayarda flash tools yazılımını yönetici olarak çalıştırır mısınız?

   Cevapla
 55. hocam merhabalar room atmadan apk olarak indirsek olmaz mı whatsap gibi choromeden indirip canlı derse girmemiz mümkün mü ?

  Cevapla
 56. Ali hocam 8. aşamaya geçemiyorum her şeyi doğru yaptığım halde. Processing.. yazısı çıkıyor ve o şekilde takılı kalıyor. Dosya listesi gelmiyor ekrana.

  Cevapla
  • Geç dönüş için kusura bakmayın. Başka bir bilgisayarda flash tools yazılımını yönetici olarak çalıştırır mısınız?

   Cevapla
 57. meb’in yayınladığı rom yüklemiştim. Şimdi bunu yükledim ama tablet hiç açılmıyor. NEden oldu acaba

  Cevapla
 58. Teşekkür ederim Ali. Evde bir masaüstü bilgisayar vardı. Evde iki öğretmen olunca uzaktan eğitimlerin başında bir de dizüstü aldık mecburen. Çocuğun dersleri de olacak diye aldık, iki bilgisayar yetiyordu ama şu telafi sonrası normal ders programı saçmalığına dönülünce yüzüne bakmadığımız tableti ayağa kaldırma gereği duyduk. Paylaşımın sayesinde çok uğraşmadan hallettim olayı. Teşekkürler, emeğine sağlık.

  Cevapla
 59. Hocam işlemleri yaptım tablet açıldı ama kapatıp yeniden açtığımda Android başlatılıyor uyarısı geldi ve öyle kaldı açılmadı. Ne yapabilirim

  Cevapla
 60. Merhaba hocam elinize sağlık.
  Söyle bir durum oldu tablette .
  Kapalı iken şarj olmuyor,açıkken oluyor sorun ne acaba.
  Bir de canlı derse katıl dediğimizde açmıyor hocam ne yapabiliriz.

  Cevapla
  • Hocam aynı ROM’la oğlum canlı derslerde sorunsuz kullanıyor cihazı. Batarya tamamen bittiğinde kapalıyken şarj olmuyor gibi görünebiliyor. Bataryanızda sorun yoksa bir müddet daha beklettiğinizde şarj almaya başlayacaktır. (orjinal adaptör kullandığınızı varsayarak yazdım.)

   Cevapla
 61. Ayrıca hocam unuttum Dokunmatik kalibrasyon yap diyor yapıyoruz ama yapılmadı diye hata veriyor

  Cevapla
 62. Çok teşekkür ederiz, tüm işlemleri yaptıktan sonra tablet artık bir işe yarar hale geldi. Allah razı olsun… 🙂

  Cevapla
   • Ali Bey ;
    Emeğinize sağlık hepsini dediğiniz gibi yaptık oldu.Sadece zoom da ekran paylaşımı yapmak istediğimizde mobil uyumlu z kitapları açamıyoruz.screen tuşunu bastığımız zaman sistem arayüzü çalışmayı durdurdu diye hata veriyor.neden olabilir acaba

    Cevapla
 63. selam Üstadım, elimde iki adet var idi (öğrencilerimin) masraf etmesinler diye size yönlendirdim fakat biz yapamayız hocam dedikleri için ben yaptım. Başarı oldumda fakat yeni sürümden sonra şarj problemi ortaya çıktı ilk başta kendi kendilerine şarj alıyorlardı (alet takılı olmamasına rağmen) şuan ise takılılar ama şarj almıyorlar.
  Haliyle ikisi de başıma kaldı. sizden yardım istemek durumundayım. Ne olmuş olabilir? Çözümü nedir? Başınıza geldi mi?

  Cevapla
  • Ayhan Bey merhabalar. ROM atıldıktan sonra şarj gösterge hatası zaman zaman olabiliyor. Bunun sebebi de 10.adımdan sonraki aşamaları uygulamamalarından kaynaklanıyor. Ancak dediğiniz tarzda bir hata tarafıma bildirilmediği gibi kendim de hiç karşılaşmadım. Şayet cihazlarda donanımsal bir problem yoksa tekrar süreci başa almayı önermekten başka bir tavsiyede bulunamayacağım.

   Cevapla
 64. Merhaba hocam. Bende tabletimi söylediğiniz gibi ayarladım hemde sorunsuz . Emekleriniz için teşekkür ederim. Hem çok basit hemde açık ve anlaşılır. Yeni bir tablet vs. alma derdinden kurtardiniz.

  Cevapla
 65. ilginiz için teşekkür ederim öncelikle. İşlemleri ben yaptım ve 10. adımda ki görüntüyü aldım. Şimdi tekrar deneyeceğim ama android yazısında kalmış vaziyette. Bu durumda bağlasam sorun olur mu? Kapamaya zorlamam mı gerekecek. Teşekkürler. Valla elimde kaldı cihaz 🙂 Cihazda değilim derslere giremiyorlar 🙁
  Çok teşekkürler tekrardan hocam.

  Cevapla
  • Evet çeşitli forumlarda android 6 romları da mevcut. Ancak tabletin donanımını da dikkate aldığımızda android 5 üzeri sürümlerde donmalar-kasmalar yaşanacağını düşünüyorum.

   Cevapla
 66. Alkışlanacak bir bilgi. Teşekkürler.
  9. adımda kapalı olan tableti bağlar bağlamaz yükleme başlıyor.

  Cevapla
 67. Hocam merhaba romu attim tablet açıldı dil seçme ekranı geldi ama dokunmatik çalışmıyor bir türlü yani doğal olarak ilerleyemiyirum kac defa güç tusu ile ses tuşlarına basarak yeniden baslattim ama değişen birsey olmadı nasıl aşarız bunu?

  Cevapla
 68. Ben tableti görmezse usb driver in içindeki installdrv yi çalıştırdım hala gormüyo, smart iphone flash tool açılıyo downloads agent ve starter loadıng i de seciyorum, sizin resimdeki sayfanın aynısı da oluyor, Ama bağlayıp tableti açtığımda tablet direk açılıyor şarj olmaya baslıyo, güç+ses yükseltme tuşuna basıp açtığımda önce karanlık sayfa 3 seçenek 1. Seçeneği kendi seçmedi, ben seçtim bi daha açılma işlemi yaptı. Napayım

  Cevapla
 69. Teşekkürler hocam

  Daha önce 4.4.2 den 7 ye yükseltmek için twrp nin 3.0.2 olması gerekli olduğu bir yöntemde twrp yüklerken tablet çöktü, açılmadı, uzun uğraşlar sonucu 4.4.2 ye dönebildim, sizin yönteminizle play store eba zoom sıkıntısı gitti

  Cevapla
 70. Hocam dosyayı indiremiyorum canlı dersten dolay dosyaya çok kullanılıyor
  Mail atabilirmisiniz veya
  alternatif bir kaynağa yükleme yapabilir misiniz

  Maalesef şu anda bu dosyayı görüntüleyemez ve indiremezsiniz.

  Bu dosya yakın zamanda çok fazla kullanıcı tarafından görüntülendi veya indirildi. Lütfen dosyaya erişmeyi daha sonra yeniden deneyin. Erişmek istediğiniz dosya özellikle büyükse veya çok sayıda kişiyle paylaşılıyorsa dosyayı görüntülemek veya indirmek için 24 saate kadar beklemeniz gerekebilir. Bir dosyaya 24 saat sonra hala erişemiyorsanız alan yöneticinizle irtibat kurun.

  Cevapla
 71. Hocam dosyayı indirdim kurulumu başarılı bir şekilde yaptım
  elinize emeğinize sağlık sizin gibi paylaşımcı insanlara her zaman ihtiyacımız var
  çok teşekkür ederim

  Cevapla
 72. Bu şekilde ROM kurulduktan sonra “unroot” yapıp sistemi tekrar güvenli hale getirebilir miyiz?

  Cevapla
 73. windows 8 yüklü bilgisayar ile rom yükleme yapmaya çalıştım iki adet sorunla karşılaştım. Arkadaşlara faydalı olması açısından çözüm yöntemlerini aktarmayı düşündüm.

  Sorun1 ve çözümü:
  installdrv.exe programını kuramadım.
  sürücü imza zorlamasını devre dışı bırakmak için aşağıdaki linkteki vidoda anlatılanları uyguladım.
  https://www.youtube.com/watch?v=DtBxhy73AJ8
  Windows 10 için farklılıklar olabilir.

  Sorun2 ve çözümü: Rom u bir türlü yükleyemedim aşağıdaki yöntemi kullandım.
  SmartPhoneFlashTool uygulamasında Download butonuna tıkladım. Tablet açık vaziyetteki tabletin kablosunu bilgisayara taktım. Ardından tabletin kapama tuşuna basarak tableti kapattım ve bir kaç saniye içinde yükleme otomatik olarak başladı.

  Yardımlarınızdan ötürü teşekkürler.

  Cevapla
 74. Merhaba Ali Bey. Tab 5 tabletime sizin paylaştığınız program ile format attım. Daha sonra “gbord” hatası çıkınca fabrika ayarlarına geri döndürdüm. Ve maalesef tablet bir daha açılmadı. Nasıl kurtarabileceğim konusunda yardımcı olursanız memnum olurum.

  Cevapla
 75. Merhabalar Ali bey,
  Değerli paylaşımınız için teşekkürler, söylediğiniz şekilde etap 5 i android 5 versiyona güncelledik. Google meet uygulamasına girip yeni toplantı başlattığımızda yada toplantıya katılmaya çalıştığımızda sürekli meet durduruldu hatası alıyoruz ve meet kapanıyor. Bunun sistemle bir alakası var mı? yada donanımsal bi sorun mu anlayamadım. Konu hakkında bilginiz varsa paylaşabilirseniz sevinirim.

  Cevapla
 76. O kadar uğraştım, karışık bir dünya yazılım yükleyip sildikten sonra vazgeçmiştim ki sizin anlatımınız beni masraftan kurtardı. Çok teşekkür ederim. Allah razı olsun.

  Cevapla
 77. Hocam merhabalar e tab 4 için bir çözüm bulabilir misiniz yardımcı olursanız çok makbule geçer lütfen yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
 78. 9.adımda kaldık power tuşuna bastığımızda açılıyor ses açma ve power basınca reset menüsü geliyor gerçekten yardımcı olursanız çok sevinirim?

  Cevapla
 79. güç tuşu ve ses açma tuşuna basılı tuttuğumda twrp dosyası açıldı ondan sonra burada takıldı çıkamıyorum öyle kaldı ne yapmalıyım?

  Cevapla
 80. Ali Bey’e yaptığı bu değerli paylaşım için çok teşekkür ederim. Adımları uygularken ben de “processing” mesajında takılıp kaldım. ama sonra, zip içindeki dosyayı, “C” diskinin içine açınca sorun çözüldü, bilginize. Ayrıca Ali Bey’in yazdığı işlemleri sırayla yaptığınız taktirde bir sorun olmuyor. Şarj için de, 11. maddeyi uygularsanız bir sorun kalmıyor. Tekrar teşekkür ederim.

  Cevapla
 81. Hocam download agent ve scatter loading kısmından dosyaları seçince processing penceresi çıkıyor ve orda kalıyor dosyaları aşağı sıralamıyor ne yapmak lazım?

  Cevapla
 82. Değerli Arkadaşlar Bilgisayarınız tabletinizi driver yuklemeden görse bile özellikle win10 PC’lerde usb driver içindeki installdrv.exe dosyasını çalıştırıp bilgisayarınızı kapatıp tekrar çarak işlemleri sırasıyla uygularsanız kurulum gerçekleşiyor. Bunu yapmazsanız bazı durumlarda flash toll yukleme kısmında bekliyor. Bilgilerinize

  Cevapla
 83. Hocam merhaba ben tam yapıyordum yükleme kısmı başarılı gidiyordu hata verdi ve tabletim artık hiç açılmıyor. Nasıl bir yol denemeliyim?

  Cevapla
 84. Hocam emeğinize sağlık oldu ama sadece dokunmatik kalibrasyonu yeniden etkinlestir diyor üzerine basıyor um hata veriyor bunun için ne yapabilirim ?

  Cevapla
 85. 9 adımda tablet kapalı olacak şekilde ve ara kablo takılmayıp dowlanda basıp ara kabluyu bilgisayara bağladığımızda otomatik yüklüyor. Tabletin güç tuşuna ya da ses tuşuna basmaya gerek kalmıyor.

  Cevapla
 86. Merhaba Ali bey ben bu yüklemeyi sizden başka kanaldan yükledim. Fatih kalem ya da bir yazı programı ararken size denk geldim. 5.1 Android Program Eba da canlı ders açtı. Ancak eba da canlı ders açtıktan sonra eba içerisinden ders içeriklerinden video izletmek istediğimde video siyah ekran olarak oynadı. Ayrıca zoom da ders anlatmak istedim bu sefer de kalem ve. İsim araçlarını açmadı. Bu hataların nasıl giderileceğini biliyor musunuz acaba?

  Cevapla
 87. Ali, çook teşekkür ediyorum Allah razı olsun senden 2014ten beri aldığım tableti 7 sene sonra kullanabilicem sayende telefonculara gidip root attıracaktım bugün yine bi araştırayım dedim eksiksiz oldu .:)

  Cevapla

Yorum yapın