EBA Canlı Ders MSVCP140.dll Hatası Çözümü

EBA Canlı Ders uygulaması pilot illerdeki test sürecinin ardından tüm ülkede 13.04.2020 tarihinde 8, Hazırlık ve 12.sınıfların kullanımına açıldı. Zoom Meeting uygulamasının altyapısı kullanılarak hazırlanan sistemde Windows 10 64 bit işletim sistemine sahip bazı kullanıcılar aşağıdaki hata mesajı ile karşılaştıklarını bildirdiler.

Kod yürütülmesi devam edemiyor çünkü MSVCP140.dll bulunamadı. Programı yeniden yüklemek bu sorunu çözecektir.

Yukarıdaki hata ile veya VCRUNTIME140.dll hatası ile karşılaşan kullanıcılar aşağıdaki yolu izleyerek problemi çözebilirler.

1: Komut istemcisini (cmd) yönetici olarak çalıştırıp sfc/scannow komutunu çalıştırın.

2: Yukarıdaki işlem tamamlandıktan sonra bu adresteki yazılımı indirip yönetici olarak çalıştırıp kurun. Her iki işlem de tamamlandıktan sonra bilgisayarı yeniden başlatın.

Yukarıdaki adımları uyguladığınızda problem çözülecektir. Buna rağmen aynı hatayı almaya devam ederseniz:

1: Bilgisayarıma sağ tıklayıp özellikler diyerek işletim sistemi türünüzü öğreniniz.

2: Eğer işletim sisteminiz 64 bit ise buraya tıklayarak vcruntime140.dll dosyasını indirin. İndirdiğiniz .dll dosyasını C:/Windows/System32 ve C:/Windows/SysWOW64 klasörlerinin her ikisine de kopyalayın. Zaten bu dosya var uyarısına “Hedefteki dosyayı değiştir” diyerek kopyalamayı tamamlayın.

3: Eğer işletim sisteminiz 32 bit ise buraya tıklayarak vcruntime140.dll dosyasını indirin. (yukarıdaki .dll dosyasından farklı) İndirdiğiniz .dll dosyasını C:/Windows/System32 klasörüne kopyalayın. Zaten bu dosya var uyarısına “Hedefteki dosyayı değiştir” diyerek kopyalamayı tamamlayın.

4: Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Öğrenci ve öğretmen arkadaşların sorduğu bir diğer soru da “Operatörlerin EBA’da kullanılmak üzere vermiş olduğu ücretsiz internet hakkını EBA Canlı Ders uygulamasında kullanıp kullanamayacaklardır.” EBA Canlı Ders uygulaması aslında zoom meeting yazılımını tetikleyen ara bir ara uygulama. Dolayısıyla görüşme esnasında internet trafiği EBA üzerinden değil zoom sunucuları üzerinden aktığı için operatörlerin vermiş olduğu ücretsiz internet hakkını bu uygulamada kullanamayacağız.

“EBA Canlı Ders MSVCP140.dll Hatası Çözümü” üzerine 22 yorum

 1. Hocam bu 2 dll’nin hatasını çözdüm. Sonra 0xc000007b malum hatasını verdi. Webtecno ve technopat’taki çözümleri denedim. Yine olmadı sanırım. Şu an dersim olmadığı için test edemiyorum. 0xc000007b için çözüm var mı?

  Cevapla
  • Semih Hocam, Technopat‘ın anlattığı yöntemi uyguladığınızda hataya neden olan .dll’i tespit edebildiniz mi? Kendi cihazımda bu hatayı almadığımdan hatayı yakalayıp problemi tespit edemem.

   Cevapla
 2. Bugün derse giremedim bu hata yüzünden. Dersin sonuna yetiştim tek öğrenci kalmıştı. Neden öğretmenlere öncesinde bu canlı ders butonu aktif olmuyor? Daha önce zoom kullanmadığıma pişmanım. Çok teşekkür ederim yazınız için.

  Cevapla
  • Evet hocam benzer durumu ben de yaşadım. Hiç değilse 5 dk. kala açılması lazım gerekli hazırlıkları yapma adına. 60 dk. dolduğunda da direk kapanıyor maalesef.

   Cevapla
 3. Tamam bu adımları dün yaptım hocam ama ismini tam hatırlamıyorum bana V harfi ile başlayan bir hata daha verdi. Bir de bu hata bilgisayar kaynaklı mı yoksa uygulama kaynaklı mı?

  Cevapla
  • Hata uygulamadan değil bilgisayarınızdan kaynaklı. Bahsettiğiniz hataya ait ekran görüntüsünü atabilirseniz yardımcı olmaya çalışayım hocam.

   Cevapla
 4. Merhaba Ali hocam. Ben de canlı ders konusunda sıkıntı yaşıyorum. Yaptığım işlemler aşağıdaki gibidir;

  -EBA sayfasından uygulamayı indirdim.
  -Ders saatim geldiğinde “api-ms-win-core-………dll” şeklinde bir hata uyarısı verdi.
  -Sonrasında “vc-redist.x86.exe” programını yükledim.
  -Fakat hala “api-ms-win-core-………dll” hatası vermeye devam etti.
  -Eksik olan dll dosyasını system32 klasörüne ekledim.
  -Fakat uygulamayı başlatmak istediğimde her seferinde “api-ms-win-core-………dll” ile başlayan farklı bir hata uyarısı veriyor.
  -Sistemim Vista 32 bit.
  -Dilerim yardımcı olabilirsiniz.

  Cevapla
  • Merhabalar hocam. Vista ve Windows 8.1 ‘de benzer sorunları yaşayan arkadaşlar var.

   Uygulamayı denetim masasından kaldırıp EBA üzerinden yeniden kurun. Yukarıdaki işlemleri uygulayın. Problem devam ederse bu defa ilgili .dll dosyasını farklı bir siteden indirip sizin yaptığınız gibi system32 ve bir kopyasını da C:\Program Files (x86)\EBA Canli Ders dizini içerisine kopyalayıp bilgisayarı yeniden başlatın.

   Sonucu buradan yazarsanız sevinirim.

   Cevapla
 5. Merhaba Ali hocam,
  Benim bilgisayarım da Windows 7 işletim sistemi 32 bit.

  EBA canlı derse girerken msvcp140.dll hatası veriyor.

  İlk önerdiğiniz yöntemde programı kuramıyor. Bir veya daha fazla sorun nedeniyle kurulum başarısız diyor.

  İkinci önerdiğiniz yöntemde ise; “Bu türden bir dosya bilgisayarınıza zarar verebilir diyor.” Buna rağmen indirmem bir soruna yol açar mı?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Dilek Hocam.

   Denetim masasında Microsoft Visual C++ ile başlayan uygulamaları kaldırın. Bilgisayarı yeniden başlatın ve 1.yöntemdeki programı kurmayı yeniden deneyin. Ve bilgisayarı yeniden başlatın.

   Eğer yine benzer bir hata alırsanız 2.yöntemdeki yolu izleyebilirsiniz. .dll dosyaları ile ilgili olarak o tarz bir uyarı almanız normal, endişe etmeyin ve 2.yöntemi uygulayın.

   Cevapla
  • Sistwminize service pack’ler yüklenmiş bir win7 kurdurun ya da kurun. Win 7 de service pack’ler yüklü değilse bu hatayı alırsınız.

   Yüklü olup olmadığını bilgisayar’ı sağ tıklayarak özelliklere giriş yapın. Windows sürümü yazan başlığın altında windows 7’nizin çeşidi ve eğer varsa service pack sürümü yazar. orada service pack 2 yüklü olması lazım.

   Cevapla
 6. Merhabalar Hocam
  Eba canlı ders.exe dinamik bağlantı kitaplığında bulunamadı şeklinde bir hata veriyor nasıl düzeltebilirim?

  Cevapla
 7. Merhaba Ali bey, dediğiniz gibi buradan vcruntime140.dll dosyasını indirmeye çalışıyorum ama, “bu dosyanın bu eylemi gerçekleştirmek için ilişkilendirildiği bir uygulama yok. lütfen bir uygulama yükleyin veya zaten yüklüyse varsayılan uygulama ayarları sayfasında ilişkilendirin.” diye uyarı geliyor. Varsayılan uygulama ayarları sayfasına da giriyorum nasıl yapacağımı bilemedim ne yapabilirim? teşekkürler.

  Cevapla
 8. windows 8.1 eba canlı yayınlarda msvcp140.dll hatası veriyor. nasıl düzeltiriz. öncelikle msvcp140.dll dosyasını windows/system32 ye attım. olmadı. windows 8.1 i güncelledim. gene olmadı. acaba sorun ne olabilir. illa windows 10 mu kurmak gerek.

  Cevapla
 9. Ali hocam mrb
  windows 8.1 kullanıyorum.
  4 canlı dersi sorunlar nedeni ile yapamadım.
  ilk verdiği hatada api- ms- …. diye başlayan ifade. araştırdım. dll dosyası yükledim.
  bu seferde 0x000007 diye devam eden hata verdi. bunun çözümü içinde önceden yuklemiş olduğum MSVCP140.dll programını silmemi öneriyır. sildim bu seferde bu dosya eksık olduğu için başlatılamıyor diyor.

  sürekli kısır döngü içerisindeyim. yardım lütfen..

  Cevapla
 10. Hocam çok teşekkürler. Kaç gündür VCRUNTIME140.dll hatası alıyordum. Girmediğim site, denemediğim yöntem kalmamıştı. Laptopta derse girebiliyorken kabloluyla bağlandığımız masaüstü bilgisayarda giremiyorduk. Laptop’un System32 klasöründeki dll dosyasını bile kopyalayıp masaüstü bilgisayarın System32 klasörünün içine attım ama olmadı, yine giremedik.
  Tam pes etmek üzereydim ki son bir kez daha araştırayım dedim. Sitenize denk geldim. “Microsoft C++” ile başlayan isimli dosyayı indirdim ve bilgisayarı yeniden başlattım. Güvenlik duvarı engelini açtıktan sonra derse girebildik.
  Teşekkürler.

  Cevapla

Yorum yapın