Bilgisayar Bilimi Dersi Lise Müfredatında

Çeşitli nedenlerden ötürü bloga iki aydan fazla bir zamandır içerik giremedim. Bu arada geçen zaman zarfında branşım adına önemli bir gelişme yaşandı. Bilgisayar Bilimi Dersi Öğretim Programı Seminerinden Notlar başlıklı yazıda da ifade ettiğim gibi bilgisayar bilimi dersinin ortaöğretim kurumları haftalık ders çizelgelerine dahil edileceği zaten belirtilmişti. 13/06/2017 tarihinde yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi incelendiğinde, sosyal bilimler liseleri hazırlık sınıflarında 4 saat zorunlu, fen liselerinde 9. ve 10. sınıflarda 2’şer saatten 4 saat zorunlu, anadolu liselerinde 2+2 saat seçmeli olduğu görülmektedir.

Daha önce de detaylı bir inceleme ile belirtmiş olduğum gibi yeni bilgisayar bilimi dersi öğretim programı her okul türünde uygulanabilecek esnekliğe sahip olduğu için tüm okullarda bilişim teknolojileri öğretmenlerimizin de gayretiyle başarılı çalışmaların ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bu tür çalışmalar ortaya çıktıkça bu bilimin dalının önemi konusundaki farkındalığın da artacağını düşünüyorum. Bizlerin göstereceği performansla ancak toplum ve yetkililer nazarında farkındalığın oluşacağı düşüncesindeyim. Ortaöğretim kurumları içerisinde en yaygın yere sahip olan anadolu liselerinde dersin seçmeli olması, bt sınıflarının dağıtılması ya da hiç kurulu olmaması, ders sayısının az olmasından ötürü bir çok okulda bilişim teknolojileri öğretmeni normunun olmaması gibi önümüzde bir çok önemli problem var. Ancak bütün bunlara rağmen bizler elimizden gelenin en iyisini yapmak adına gerekli gayreti göstermek zorundayız. Çünkü yıllardır bu şekilde bir düzenlemenin yapılmasını bekliyorduk. Özellikle ortaokullarda bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ile beraber buralarda görev yapan bt öğretmenleri çok başarılı çalışmalar ortaya koydular. Ortaokullarda yapılan bu çalışmaların anlamlı hale gelebilmesi için liselerde mutlaka bunun devamının getirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Müfredatımıza girmiş olan bu yeni dersin bilgi toplumu olmamız yolundaki en önemli adım olduğunu düşüncesindeyim. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur.

“Bilgisayar Bilimi Dersi Lise Müfredatında” üzerine 2 yorum

  1. Hocam merhabalar, ben de bir sosyal bilimler lisesindeyim. Çalıştayların hepsine de katılmıştım. 3 yıldır da gayet güzel derslerimizi işliyorduk. Tam alışmışken şöyle bir durum oluştu. Bakanlık sosyal bilimlerde bazı hazırlık sınıflarını zorunlu tutmayacakmış. Örneğin bizim okul seneye hazırlık sınıfını kaldırıyor. Dolayısıyla sadece hazırlık sınıfında olan dersimiz de tamamen ortadan kalkıyor. Diğer sınıf seviyelerinde de olmadığı için ders bu beni aşırı derecede üzdü açıkcası. bu kadar verilen emek boşa mıydı? Ayrıca 3 yıl önce lab için ödenek gelmişti ve 30 kişilik çok güzel bir lab kurmuştum. Şuan bizler için diğer sınıf seviyelerine de ders konulmalı diye düşünüyorum. Siz böyle bir durumla karşı karşıya kaldınız mı hocam veya bu durum için ne yapılabilir. Bir çok Sosyal bilimler de aynı durumdadır bence. Cevabınınız için şimdiden teşekkür ediyor iyi günler diliyorum.

    Cevapla
    • @Müsenna Hocam bizim okulda aynı durumda. Durum aynen izah ettiğiniz gibi. Haftalık ders çizelgeleri güncellenip bizim derslerimiz de fen liselerinde olduğu gibi 9. ve 10. sınıflara dağıtılmazsa maalesef hepimiz norm fazlası olacağız.

      Cevapla

Yorum yapın