Bilgisayar Bilimi Dersi Lise Müfredatında

Çeşitli nedenlerden ötürü bloga iki aydan fazla bir zamandır içerik giremedim. Bu arada geçen zaman zarfında branşım adına önemli bir gelişme yaşandı. Bilgisayar Bilimi Dersi Öğretim Programı Seminerinden Notlar başlıklı yazıda da ifade ettiğim gibi bilgisayar bilimi dersinin ortaöğretim kurumları haftalık ders çizelgelerine dahil edileceği zaten belirtilmişti. 13/06/2017 tarihinde yayınlanan Millî Eğitim Bakanlığı Ortaöğretim Kurumları Haftalık Ders Çizelgesi incelendiğinde, sosyal bilimler liseleri hazırlık sınıflarında 4 saat zorunlu, fen liselerinde 9. ve 10. sınıflarda 2’şer saatten 4 saat zorunlu, anadolu liselerinde 2+2 saat seçmeli olduğu görülmektedir.

Daha önce de detaylı bir inceleme ile belirtmiş olduğum gibi yeni bilgisayar bilimi dersi öğretim programı her okul türünde uygulanabilecek esnekliğe sahip olduğu için tüm okullarda bilişim teknolojileri öğretmenlerimizin de gayretiyle başarılı çalışmaların ortaya çıkacağını düşünüyorum. Bu tür çalışmalar ortaya çıktıkça bu bilimin dalının önemi konusundaki farkındalığın da artacağını düşünüyorum. Bizlerin göstereceği performansla ancak toplum ve yetkililer nazarında farkındalığın oluşacağı düşüncesindeyim. Ortaöğretim kurumları içerisinde en yaygın yere sahip olan anadolu liselerinde dersin seçmeli olması, bt sınıflarının dağıtılması ya da hiç kurulu olmaması, ders sayısının az olmasından ötürü bir çok okulda bilişim teknolojileri öğretmeni normunun olmaması gibi önümüzde bir çok önemli problem var. Ancak bütün bunlara rağmen bizler elimizden gelenin en iyisini yapmak adına gerekli gayreti göstermek zorundayız. Çünkü yıllardır bu şekilde bir düzenlemenin yapılmasını bekliyorduk. Özellikle ortaokullarda bilişim teknolojileri ve yazılım dersi ile beraber buralarda görev yapan bt öğretmenleri çok başarılı çalışmalar ortaya koydular. Ortaokullarda yapılan bu çalışmaların anlamlı hale gelebilmesi için liselerde mutlaka bunun devamının getirilmesi gerekir diye düşünüyorum.

Müfredatımıza girmiş olan bu yeni dersin bilgi toplumu olmamız yolundaki en önemli adım olduğunu düşüncesindeyim. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur.

Yorum yapın