Netsparker ve Ferruh Mavituna Üzerine

Netsparker‘ın Turn/River Capital‘dan 40 milyon dolar yatırım aldığını dün öğrendim. Her şeyden önce bir Türk olarak gurur duyduğum bu gelişmenin ardından sıcaklığı ile bir yazı yazmak istedim ama ancak bugün fırsat bulabildim.

Üniversite hayatımın ilk yıllarında bir şekilde web programlamaya ilgi duymaya başlayıp, kendi forum sitemi kurma hayali ile o zamanların ASP tabanlı forum scripti olan Web Wiz Forum ile gece gündüz uğraşırken (Classic ASP öğrenmemi sağlayan uygulamadır kendisi. ASP.NET ile yazılmış sürümü de halen indirilebilmektedir.) bir şekilde blogundaki şu yazısına denk gelip, sonrasında blogunun düzenli takipçisi olup, web güvenliğine ilgi duymamı sağlayan kişidir Ferruh Mavituna.

Hemen hemen benimle yaşıt kendisi. Blogunu fark ettiğim günden bu yana iş hayatındaki önemli gelişmelerinden hep haberdar olma fırsatı oldum. Bir tutkuya ve azme sahip olan birisinin sevdiği bir işi yaparak neler başarabileceğinin en büyük örneklerinden birisidir kendisi.

Eskiden kendisine attığım her türlü e-mail’e herhangi bir kibir taşımaksızın üşenmeden yanıt yazacak kadar tevazu sahibidir. Netsparker’ın devlere kafa tutmaya başladığından bu yana maalesef blogundaki yazılara ara verdi. Neredeyse 5 yıldır kişisel web blogunda yazmıyor. Kafamdaki Ferruh Mavituna imajının zedelenme riskini göze alamadığımdan artık kendisine mail atmıyorum. 🙂

Ferruh’un bugün buralara gelmesini sağlayan en büyük ürünü netsparker’ın da ilk testerlarından biri olma şansı da bulmuştum. Daha o günlerden bugünkü başarıların geleceği belliydi aslında. Teknik bilgilerin ötesinde, hayata bakış açısı anlamında kendisinden çok şey öğrendim. Hoş, hiç birisini kendi hayatıma uygulayamadım bir türlü. Çünkü, sadece yazılarından da olsa kendisini tanıma fırsatı bulduğumda zaten hayatımın rotasını çizmiştim ve onun kadar riskler alabilecek öz güvene de sahip değildim.

Dedim ya hani, kendisinden çok şeyler öğrendim diye. Bence anne- babaların, öğretmenlerin, işletmelerin, girişimcilerin, üniversitelerin ve bürokrasi ağının her bir yöneticisinin Ferruh’un hayatından dersler çıkarması, çok şeyler öğrenmesi lazım.

Ferruh Mavituna kimdir? Neler yapmıştır? gibi konulara girmeyeceğim. Merak edenler için webde yeterince bilgi var zaten. Ama vakti olan herkesin en azından şu videoyu izlemesini çok isterim.

Yorum yapın