ETAB-5 EBA Canlı Ders Kurulumu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın EBA üzerinden uygulamaya koyduğu EBA Canlı Ders uygulaması Windows 7, IOS 11 ve Android 5.0 üzeri işletim sistemlerinde çalışabilmektedir. Dolayısıyla MEB’in öğrencilere ve öğretmenlere Fatih Projesi kapsamında dağıtmış olduğu GM e-Tab 5 tabletlerde EBA Canlı Ders, Zoom Meeting ve TeamLink uygulamaları çalışamamaktadır. Çünkü bakanlığın etab-5 tabletler için yayınlamış olduğu en son ROM Android 4.4.2 sürümüne sahipti.

Uzaktan eğitim için bilgisayar kullanmak sözel dersler için oldukça uygun olsa da sayısal dersler için eğer bir surface sahibi değilseniz hiç de uygun değil. Bu yüzden etab5 tabletlerde EBA Canlı Ders uygulamasını kullanabilmeniz için bu şekilde bir içerik hazırlamaya karar verdim. Çeşitli sitelerde etab5 tabletler için çok daha güncel android sürümlerine ait ROM’lar mevcut ancak bu tabletlerin donanım seviyelerini de dikkate aldığımızda performans kaygılarını da gözeterek ihtiyacımızı karşılayacak en temel sürümü kurmak çok daha mantıklı olacaktır.

Kurulum Aşamaları

1: Bu adresten tablete ait ROM dosyalarını indirin ve içerisindeki 2 adet klasörü masaüstüne çıkartın. (arşiv hatası alırsanız güncel winrar sürümünü buradan indirip kurun.)

2: Tabletinizi tam şarj durumda ve açıkken (tercihen kendi USB kablosu ile) bilgisayara takın.

3: Tableti bilgisayara bağladığınızda bilgisayarıma girip etab5 simgesini görüyorsanız bu adımı atlayabilirsiniz. Eğer bilgisayarınız tabletinizi görmüyor veya kabloyu taktığınızda hemen şarj olmaya başlıyorsa 1.adımda indirdiğiniz dosyanın içerisinde bulunan USB_Driver klasörü içerisindeki installdrv.exe programını kurup bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4: Tabletinizi kapatın ve kablosunu bilgisayardan çıkartın.

5: İndirip klasöre çıkarttığınız etab5-android-5.1 klasörünün içindeki flash_tool.exe dosyasına sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştırın.

6: Açılan programda Download Agent butonuna tıklayıp indirdiğiniz etab5-android-5.1 klasöründeki MTK_AllInOne_DA.bin dosyasını seçin.

7: Ardından Scatter-loading butonuna tıklayıp etab5-android-5.1 klasöründeki MT6592_Android_scatter.txt dosyasını seçin.

8: Bu aşamaya kadar tüm işlemleri doğru yaptıysanız aşağıdaki şekilde bir ekrana sahip olmanız gerekir.

9: Her şey yolundaysa yukarıdaki fotoğraftaki Download butonuna tıklayın. Kapalı vaziyetteki tabletinizin kablosunu bilgisayara takın. Ardından tabletinizin açma tuşuna uzun basarak tabletinizi açın. Bu aşamada flash_tool yazılımı güncel ROM’u tabletinize aktarmaya başlayacaktır. (Eğer aktarma başlamadı ise ve tabletiniz normal şekilde açıldıysa tabletinizi tekrar kapatın. Bu defa ses açma+güç tuşlarına beraber basarak deneyin.)

10: 3.adımda driver kurulumunu doğru yaptıysanız ve kablonuzda problem yoksa ROM tabletinize yüklenmeye başlayacaktır. Yükleme işlemi tamamlandıktan sonra aşağıdaki şekilde bir mesaj almanız gerekir. Bu mesajı aldıktan sonra kablonuzu çıkartıp tabletinizi açabilirsiniz.

ROM yükleme aşamaları bu kadar. Tabletiniz ilk açılışta oldukça yavaş açılabilir, endişelenmeyin. Tablet açıldıktan sonra ilk kurulumlarını (gmail hesabı tanımlama, wifi vs.) yapın.

Tablet kullanılabilir duruma geldikten sonra Ayarlar / Tablet Hakkında bölümüne giderek “Derleme Numarası” yazan bölümün üzerine 7 defa tıklayarak “Artık siz bir geliştiricisiniz” mesajını alınız. Ayarlar / Geliştirici Seçenekleri bölümüne giderek “USB hata ayıklaması” bölümünü kapatıp yeniden açın. Bu işlemden sonra tabletinizi kapatıp yeniden açın. USB hata ayıklaması da açıldıktan sonra artık tabletinizi bilgisayara kablo ile bağlayıp doğrudan dosya aktarılabilir hale getirmiş oldunuz.

Tabletinizi Uzaktan Eğitime Hazır Hale Getirme

Tabletinizi yeniden başlattıktan sonra cihaz internete bağlı iken bir kaç dakika bekleyin. Bu esnada Google Play kendini güncelleyecektir. Güncellemenin ardından Play Store üzerinden EBA Mobil Uygulamasını kurabilirsiniz. EBA Canlı Ders için ayrıca bir uygulama kurmanıza gerek yok. Ders saati geldiğinde EBA Mobil Uygulamasında, Canlı Ders menüsünden ilgili derse başlat diyerek otomatik olarak canlı dersi başlatabilir veya öğrenciyseniz derse katılabilirsiniz.

Şu an için EBA Canlı ders 8, 12 ve Hazırlık sınıflarına açık olduğu için ara sınıflar derslerini zoom ve TeamLink üzerinden yapıyorlar. Yüklemiş olduğumuz yeni ROM ile artık Google Play üzerinden Zoom Meeting ve TeamLink uygulamalarını da tabletinize kurabilirsiniz.

Öğretmenlerimiz genellikle soru çözümlerini pdf dosyaları üzerinden yaptıklarından dolayı tabletin kalemini kullanarak pdf üzerinde işlemler yapabilmek için uygulama önerisi talebinde bulunuyorlar. Bu noktada da yine Google Play üzerinden Xodo PDF Reader & Editor uygulamasını indirip kurabilirler. Oldukça kullanışlı bir uygulama. Xodo’yu fazla karmaşık bulanlar çok daha sade bir tasarıma sahip olan Pen&PDF‘i deneyebilirler.

Son olarak tabletinizi artık root yetkisi ile kullanmakta olduğunuz için güvenliğiniz için çocuklarınıza oyun amaçlı vermemeniz, emin olmadığınız uygulamaları kurmamanız ve sizden mikrofon, kamera kullanımı gibi kritik izinler talep eden uygulamaları cihazınıza kurmamanızı tavsiye ederim.

“ETAB-5 EBA Canlı Ders Kurulumu” üzerine 65 yorum

 1. Ali Hocam, siten ve yol gösterici içeriğin için çok teşekkürler, sağ ol. YouTube içeriği de eklersen harika olur.

  Cevapla
 2. Hocam 9.adımda ses + power tuşuna basınca twrp sayfası açıldı. Bundan sonra ne yapacağım? Sizin anlatımda bu kısım hiç yer almıyor? Neyi yanlış yaptım?

  Cevapla
 3. Hocam. Başka bilgisayarda yeniden yaptım. Saniyeler içinde oldu. Emeklerinize sağlık. Allah razı olsun.

  Cevapla
 4. Slm çalışmalarınız güzel olmuş emeğinize sağlık. Ben bir şey daha soracağım. Benim GM etap-5 tabletimi daha önce Play Store açtırmıştım yani kısıtlı değil şu an ama sürüm 4-4-2 hala yükseltmek için aynı işlemlerimi yapmalıyım yoksa farklı yolu var mı?

  Cevapla
  • Evet yukarıdaki yolu izlediğinizde hem tabletinizin sürümünü güncellemiş olacaksınız hem de herhangi bir kısıtlama olmadan tabletinizi kullanabiliyor olacaksınız.

   Cevapla
  • Merhabalar. Neticede MEB’in yayınlamış olduğu bir ROM değil. Ancak gayet hızlı ve stabil çalışıyor. Bugünün şartlarında ihtiyaçlarımızı da karşılıyor. Kişisel tavsiyem bankacılık, alışveriş, sosyal medya ve e-posta gibi veri güvenliğinin ön planda olduğu işlemleri tabletiniz üzerinden yapmamanız yönünde olacaktır.

   Cevapla
  • Etap-4 için de android 5 üzeri roomlar mevcut. Ancak elimde etap-4 tablet olmadığı için bir kılavuz hazırlamadım. Kendi uygulamadığım bir çalışmayı da siteye eklemek istemem.

   Cevapla
 5. Hocam tek sizin sitenizdeki tarifle yapabildim. Teşekkür ederim. YouTube’a da anlatım videosu yüklerseniz çok kişi faydalanabilir. Çünkü bir çok kişi bu yüzden eba canlı derse tabletle giremiyor.

  Cevapla
 6. installdrv.exe yükleyemiyoruz bilgisayara. Şu yazı çıkıyor: Install USB Driver for microsoft Windows 7 Professional (64 bit) successfully. Aşağıda exit veriyor. Acaba bilgisayardaki windos sürümü mü eski windows 10 kullanıyorum.

  Cevapla
  • Merhabalar hocam.
   Şuradaki kılavuzu izleyerek driver yüklemeye çalışır mısnız?
   Driver adresi olarak da (.inf dosyası olarak) indirdiğiniz klasörün içindeki USB_Driver/Win7 içindeki usb2ser_Win764.inf dosyasını gösterin. (İşletim sisteminiz 32 bit ise usb2ser_Win7.inf dosyasını gösterin.)

   Cevapla
 7. Hocam Teşekkür ederim. Google Play’i güncelledi ama Goole Play açılmıyor. Bir öneriniz var mıdır?

  Cevapla
  • Sorunu çözebildiniz hocam? Şu ana kadar bu şekilde bir problem yaşayan arkadaş olmamıştı. ROM attıktan sonra tableti aç-kapa yapıp 3-4 dakika bekledikten sonra Google Play güncellenmesinin tamamlanması gerekirdi normalde.

   Cevapla
 8. Flash ekranında download dedikten sonra tablete kabloyu taktiktan sonra usb sürücü yükleniyor uyarısı alırsanız kabloyu söküp hemen geri takın rom yükleme işlemi başlıyor. Teşekkürler Ali Hocam

  Cevapla
 9. Çok teşekkürler Ali bey yaptım oldu. Arkadaşların bazılarında etab-4 var onlar için de bekliyoruz.

  Cevapla
 10. Ali hocam bilgilendirmeler için teşekkürler.

  1)Tableti yatay veya dikey konumda rahatlıkla kullanabiliyor muyuz?
  2)Kamerayı sık kullandığımızda beyaz ekran vs oluşuyor mu?
  3)kurumsal ekran eba market vb. uygulamalar var mı ve varsa eba market durdu hatası veriliyor mu?

  Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhaba Ayhan Hocam.

   1- Tablet yatay ve dikey olarak kullanılabiliyor, sorun yok.
   2- Ben tablet üzerinden ders anlatmıyorum. Ancak okulda ROM attığım arkadaşlar uzaktan eğitim sürecinde tableti kullanıyorlar. Şu ana kadar kamera ile ilgili bir problem olmadı.
   3- Kurumsal ekran, eba market gibi uygulamalar yok, dolayısıyla hata da yok. 🙂

   Cevapla
 11. Hocam ALLAH Razı olsun.
  Tableti sayende Eba Derste kullanmaya başladım.
  Kulaklık kullanarak ve kullanmayarak 2 farklı ders yaptım.
  Sesin cızırtısı dışında bir sıkıntı yaşamadım.
  Bu konuda yapılacak bir şey var mı?

  Cevapla
  • Gökhan Hocam Merhabalar.
   Ses ile ilgili problem sizin tabletinizle ilgili olmalı. ROM ile ilgili olduğunu sanmıyorum. Gerek kendi tabletimde gerekse de arkadaşlarımın tabletlerinde bu tarz bir problem yok.

   Cevapla
 12. Merhaba, Ben de canlı Ders için tablet kullanayım dedim.
  1. Aşamayı yaptım. Ancak yönlerimiz Bunu desteklemiyor deyip açmıyor. installdrv.exe’yi görüyorum ama aktif olmuyor.
  Ne yapmalıyım.? Teşekkür ederim.

  Cevapla
 13. Hocam ben ilk başta bilgisayar tableti görmedi sonra diğer programı çalıştırıp adımları devam ettirdim. Güç açma tuşuna bastığımda yüklenme olurken tableti düşürdüm kablo çıkmadı ama sanırım yarım kaldı. Tekrar Download sekmesine geldim ama yüklendiğinde dair ekranı kaplayan tik görülmedi. Tableti çıkarıp açtığımda install backup, wipe, mount, setting, advanced, reboot sekmelerinin olduğu ekran geldi. Ekran kilidi de oluyor. Buradan sonra düzeltebilir miyim yoksa zaten olmuş mu? Bilemedim. Resmini buradan göstermedim.

  Cevapla
  • Tableti açmaya çalıştığınızda direkt twrp açılıyor anladığım kadarıyla. Tableti kapayıp yeniden ROM atma adımlarını en baştan uygular mısınız?

   Cevapla
   • Hocam çok teşekkür ederim. Sanırım sıkıntısız tüm adımlar tamamlandı. Hata ayıklama falan da tamam. fakat google playde uygulamalar güncelleniyor 5 uygulama kaldı yazısında takılı kaldı. kapatıp yeniden açtım 4-5 dk bekledim açmadı daha sonra başka bir yerden güncellemeleri bitirdim. google playde şimdi de oturum aç a tıklanmıyor. halbuki mail adresimi falan girmiştim. bilgisayar tableti görüyor . çok teşekkür ederim. google play de bir şekilde açılır heralde. iyi geceler dilerim.

    Cevapla
 14. hocam güç tuşuna ve ses artırmaya beraber bastım farklı bir ekran geldi, buradan ne seçmeliyim?

  Cevapla
 15. Hocam çok çok teşekkür ediyorum. Hay Allah razı olsun. Bir haftadır bununla uğraşıyordum. Tekrar tekrar çok teşekkür ediyorum.

  Cevapla
 16. hocam merhaba. ben mebin kendi yayımladığı romu atmıştım tablete. ancak google playde eba uygulaması cihazınız için optimize edilemiyor diyor ve eba uygulamasını kuramıyorum. eba.gov.tr den açtığımda ise canlı derslerim sayfasında masaüstü site iste dediğimde eba canlı dersi kur bölmesi görünüyor ancak uygulama yine kurulmuyor. sizin verdiğiniz romu atarsam bu durumlar düzelir mi? teşekkür ederim.

  Cevapla
 17. Merhaba hocam. İki gün önce canlı dersi etab5 tabletime kurabilmek için yeni rom yükledim. Ancak romdan sonra tablette herhangi bir video açıldığında ses yükselip alçalmaya başladı. Sorunu çözmeye çalıştım ancak olmadı. Anladığım kadarıyla yüklediğim romda sıkıntı var. Sizin belirttiğiniz romu tabletimin bu haliyle yüklemeye çalışsam uygun olur mu?

  Cevapla
 18. İlk yüklediğim sizin romunuz değil hocam farklı bir kaynaktan yüklemiştim. Onun üzerine sizin romunuzu yükleyebilir miyim?

  Cevapla
 19. teşekkür ederim sevgili hocam yazdıklarınızı yaptım hemen oldu. ancak ekran yansıtmasını yapamadım bağlanıyor demesine rağmen olmuyor neden olabilir ?

  Cevapla
 20. iyi günler hocam attığınız roo’mu kurdum ancak internete bağlanmada ve ekran yansıtma özelliklerinde sorun yaşıyorum ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • Hocam internetle ilgili sorunun romdan kaynaklandığını sanmıyorum. çünkü bende aynı romu kullanmaktayım herhangi bir problem yok. ekran yansıtma ile ilgili sorun yaşadığını belirten 2.kişisiniz. kendi tabletimde tekrar deneyip yorum olarak yazarım.

   Cevapla
 21. Hocam teşekkür ederim. room’u yükledim fakat bi sorunum var. tablet açıkken şarj olmuyor. Bir de tablette pil seviyesi %99 gösteriyor sürekli.

  Cevapla
 22. Hocam elinize sağlık, Rom’u yükledim fakat tablette pil seviyesi sürekli %50 gösteriyor ve pil işaretinde şarj olduğuna dair şimşek işareti görünmüyor.

  Cevapla

Yorum yapın