Bilgisayar Bilimi Ders Notları

Bilgisayar Bilimi Ders Notları

Bilgisayar Bilimi Ders Notları. Sosyal Bilimler Liseleri için haftalık 4 ders saatine göre 2+2 şeklinde hazırlanmıştır. Dolayısıyla Anadolu Liseleri de kendilerine uyarlayıp kullanabilirler. 1.Dönemin sonunda Kur-1 ‘e ait tüm notlar tamamlanmış olacaktır. Ders kitabının basılı hali dağıtılmadığı için öğrencilerin elinde kaynak bulunması için hazırlanmış olup burada yer alan yıllık planlara göre hazırlanmıştır.

Bilgisayar Bilimi Ders Notları (ilk 11 haftaya ait)

Sayfa 69-70-71 Algoritma ve Akış Şeması Soruları

Sayfa 69-70-71 Algoritma Çözümleri

Sayfa 69-70-71 Akış Şeması Çözümleri

Sayfa 69-70-71 Python Kodları (merak eden öğrenciler için)

1.Dönem 1.Sınav Soruları (sosyal bilimler kur-1)

10 yorum

Avsar Bey9:59 pm - Eki 27, 2017

Hocam güzel bir çalışma olmuş. İzninizle kullanmak isterim.

Özer3:28 am - Eki 30, 2017

Hocam elinize sağlık…

Turgay10:49 pm - Eki 30, 2017

emeğinize sağlık çok güzel hazırlamışsınız..

ismail1:50 pm - Kas 8, 2017

emeklerinize sağlık hocam..doc dosyasını paylaşmanız mümkün mü?

Müsenna10:58 am - Kas 27, 2017

hocam öncelikle emeklerinize sağlık. benim birkaç sorum olacak size. ben de sosyal bilimler lisesinde görevliyim. şuan python’a yeni geçiyorum. wing ide mi yoksa python içindeki ide mi kullanıyorsunuz? Python bölümünün anlatımı dağınık gibi geldi bana, kitapta tamamen 1. bölümden bağımsız örnekler var, öğrenciler ilk aşamada hemen 1. bölümdeki yaptıkları akış şemaları ve algoritmaların uygulama kısmını pythondaki karşılığını görmek istiyorlar yoksa çok sıkıcı olduğunu düşünüyorlar. siz bu aşamada ne yaptınız veya başka hangi kaynakları kullandınız. biraz bahsedebilir misiniz? bir de benim öğrencilerim algoritma ve akış şemaları konusunda sıfır bilgiyle gelmişlerdi, ben o kısımda biraz zaman kaybettim. her birine tek tek oturtana kadar bol örnekler verdim. ondan da kaynaklandı. 2 ay zamanımız var python ne kadar öğretilebilecek bakalım 🙂

Ali KARA11:26 am - Kas 27, 2017

Hocam genelde repl.it‘i kullanıyoruz. Çok kullanışlı. İnternet problemi olduğu zamanlarda IDLE kullanıyoruz. Bilgisayarlara imaj attıktan sonra farketmiş olduğum Geany ise bence Wing’den çok daha başarılı. Bir dahaki imaja mutlaka dahil edeceğim. Kur-1 kitabı hakkındaki görüşlerinizin tamamına katılıyorum. Dediğiniz gibi, çocuklar algoritma ve akış şemasını oluşturduktan sonra python kodlarını görmek istiyorlar. Ben de zaten örneklerin ardından python kodlarını da yazıp gösterdim. Uzunca bir algoritmanın kısa bir kodla ifade edilebilmesi çocukların ilgisini artırdı.

Yalnız BT sınıfımızın küçük olması ve 30 öğrencinin bu sınıfta uygulama yapmaya çalışması beni oldukça zorluyor. Meğer dersin seçmeli olmasının da olumlu yanları varmış. 🙂 Sosyal Bilimler Lisesi olmasından ötürü çocukların kariyer gelişiminde programlama olmadığı için (neden programlama öğrenmelisiniz? şeklinde gerekli güdülemeleri yapsak bile) bazı öğrencilere ne yaparsanız yapın dikkatlerini çekemiyorsunuz. Bu gruptaki çocuklar yapacak fazla da bir şey yok çünkü malumunuz üzere bizim konular zincirleme ilerlediği için çocuğun ileride arkadaşlarına yetişme şansı pek olmuyor.

Süre konusunda da haklısınız. Bu ders 18*4 ders saatine sığmayacak kadar geniş bir içeriğe sahip. Okul etkinlikleri, rapor alma durumu, seminer/çalıştay gibi durumlardan dolayı zaten aktif işlenebilen hafta sayısı neredeyse 14’e düşüyor.

Kolaylıklar diliyorum.

müsenna1:57 pm - Kas 27, 2017

tamam hocam çok teşekkürler haklısınız, galiba sıkıntılarımız hep aynı mevcut durumlarımızda öğrenciyi motive ederek biz kitaba bağlı kalmadan kendi rotamızı çizeceğiz galiba ben de önce 1. ünitedeki algoritmaların python kodlarını vermeye çalışacağım önce .

iyi çalışmalar hocam…

burhan durmuş2:43 pm - Ara 6, 2017

Hocam biz bu derse (Bilgisayar Bilimi) giriyoruz. Acemiyiz. Bize yardımcı olur musunuz?

Ali KARA7:56 pm - Ara 14, 2017

Algoritmalar içerisindeki 3.sorudaki hatayı bulup bildiren Erzincan Fen Lisesi BT Öğretmeni Sadi AKSU Hocama teşekkür ediyorum.

Yoğunluktan ötürü dokümanları 2.kez kontrol etme fırsatım olmuyor. Tespit ettiğiniz hataları bildirirseniz sevinirim.

Sadi AKSU3:51 pm - Ara 15, 2017

Ali KARA hocam Allah seni başımızdan eksik etmesin… Komşuda pişer bize de düşer hesabı, idareci olduğumdan çok yoğunum. çok rahatım şimdi sağol varol….

Bir cevap yazın