Bilgisayar Bilimi Ders Notları

Bilgisayar Bilimi Ders Notları

Bilgisayar Bilimi Ders Notları. Sosyal Bilimler Liseleri için haftalık 4 ders saatine göre 2+2 şeklinde hazırlanmıştır. Dolayısıyla Anadolu Liseleri de kendilerine uyarlayıp kullanabilirler. 1.Dönemin sonunda Kur-1 ‘e ait tüm notlar tamamlanmış olacaktır. Ders kitabının basılı hali dağıtılmadığı için öğrencilerin elinde kaynak bulunması için hazırlanmış olup burada yer alan yıllık planlara göre hazırlanmıştır.

Bilgisayar Bilimi Ders Notları (Kur-1)

Sayfa 69-70-71 Algoritma ve Akış Şeması Soruları

Sayfa 69-70-71 Algoritma Çözümleri

Sayfa 69-70-71 Akış Şeması Çözümleri

Sayfa 69-70-71 Python Kodları (merak eden öğrenciler için)

1.Dönem 1.Sınav Soruları (sosyal bilimler kur-1)

Python Performans Ödevleri

14 yorum

Avsar BeyYayın tarihi9:59 pm - Eki 27, 2017

Hocam güzel bir çalışma olmuş. İzninizle kullanmak isterim.

ÖzerYayın tarihi3:28 am - Eki 30, 2017

Hocam elinize sağlık…

TurgayYayın tarihi10:49 pm - Eki 30, 2017

emeğinize sağlık çok güzel hazırlamışsınız..

ismailYayın tarihi1:50 pm - Kas 8, 2017

emeklerinize sağlık hocam..doc dosyasını paylaşmanız mümkün mü?

MüsennaYayın tarihi10:58 am - Kas 27, 2017

hocam öncelikle emeklerinize sağlık. benim birkaç sorum olacak size. ben de sosyal bilimler lisesinde görevliyim. şuan python’a yeni geçiyorum. wing ide mi yoksa python içindeki ide mi kullanıyorsunuz? Python bölümünün anlatımı dağınık gibi geldi bana, kitapta tamamen 1. bölümden bağımsız örnekler var, öğrenciler ilk aşamada hemen 1. bölümdeki yaptıkları akış şemaları ve algoritmaların uygulama kısmını pythondaki karşılığını görmek istiyorlar yoksa çok sıkıcı olduğunu düşünüyorlar. siz bu aşamada ne yaptınız veya başka hangi kaynakları kullandınız. biraz bahsedebilir misiniz? bir de benim öğrencilerim algoritma ve akış şemaları konusunda sıfır bilgiyle gelmişlerdi, ben o kısımda biraz zaman kaybettim. her birine tek tek oturtana kadar bol örnekler verdim. ondan da kaynaklandı. 2 ay zamanımız var python ne kadar öğretilebilecek bakalım 🙂

Ali KARAYayın tarihi11:26 am - Kas 27, 2017

Hocam genelde repl.it‘i kullanıyoruz. Çok kullanışlı. İnternet problemi olduğu zamanlarda IDLE kullanıyoruz. Bilgisayarlara imaj attıktan sonra farketmiş olduğum Geany ise bence Wing’den çok daha başarılı. Bir dahaki imaja mutlaka dahil edeceğim. Kur-1 kitabı hakkındaki görüşlerinizin tamamına katılıyorum. Dediğiniz gibi, çocuklar algoritma ve akış şemasını oluşturduktan sonra python kodlarını görmek istiyorlar. Ben de zaten örneklerin ardından python kodlarını da yazıp gösterdim. Uzunca bir algoritmanın kısa bir kodla ifade edilebilmesi çocukların ilgisini artırdı.

Yalnız BT sınıfımızın küçük olması ve 30 öğrencinin bu sınıfta uygulama yapmaya çalışması beni oldukça zorluyor. Meğer dersin seçmeli olmasının da olumlu yanları varmış. 🙂 Sosyal Bilimler Lisesi olmasından ötürü çocukların kariyer gelişiminde programlama olmadığı için (neden programlama öğrenmelisiniz? şeklinde gerekli güdülemeleri yapsak bile) bazı öğrencilere ne yaparsanız yapın dikkatlerini çekemiyorsunuz. Bu gruptaki çocuklar yapacak fazla da bir şey yok çünkü malumunuz üzere bizim konular zincirleme ilerlediği için çocuğun ileride arkadaşlarına yetişme şansı pek olmuyor.

Süre konusunda da haklısınız. Bu ders 18*4 ders saatine sığmayacak kadar geniş bir içeriğe sahip. Okul etkinlikleri, rapor alma durumu, seminer/çalıştay gibi durumlardan dolayı zaten aktif işlenebilen hafta sayısı neredeyse 14’e düşüyor.

Kolaylıklar diliyorum.

müsennaYayın tarihi1:57 pm - Kas 27, 2017

tamam hocam çok teşekkürler haklısınız, galiba sıkıntılarımız hep aynı mevcut durumlarımızda öğrenciyi motive ederek biz kitaba bağlı kalmadan kendi rotamızı çizeceğiz galiba ben de önce 1. ünitedeki algoritmaların python kodlarını vermeye çalışacağım önce .

iyi çalışmalar hocam…

burhan durmuşYayın tarihi2:43 pm - Ara 6, 2017

Hocam biz bu derse (Bilgisayar Bilimi) giriyoruz. Acemiyiz. Bize yardımcı olur musunuz?

Ali KARAYayın tarihi7:56 pm - Ara 14, 2017

Algoritmalar içerisindeki 3.sorudaki hatayı bulup bildiren Erzincan Fen Lisesi BT Öğretmeni Sadi AKSU Hocama teşekkür ediyorum.

Yoğunluktan ötürü dokümanları 2.kez kontrol etme fırsatım olmuyor. Tespit ettiğiniz hataları bildirirseniz sevinirim.

Sadi AKSUYayın tarihi3:51 pm - Ara 15, 2017

Ali KARA hocam Allah seni başımızdan eksik etmesin… Komşuda pişer bize de düşer hesabı, idareci olduğumdan çok yoğunum. çok rahatım şimdi sağol varol….

DilekYayın tarihi12:44 am - Ara 27, 2017

Ali hocam Konya çalıştayında birlikteymişiz. Hatta aynı gurupta. İsminizi görünce teşekkür etmek istedim. Ayrılmak zorunda kalmışsınız. Geçmiş olsun. Hazırladığınız dokümanlardan faydalandık. Ellerinize sağlık.

ElifYayın tarihi9:44 am - Şub 6, 2018

Sosyal Bilimler lisesinde benzer sıkıntıları ben de yaşıyorum. 2. dönem hangi konuyu anlatmayı düşünüyorsunuz hocam? robotik sosyal bilimler için uygun değil gibi geliyor öğrenci profilini ele alınca kararsız kaldım bu yıl deneme yanılma yılımız olacak sanırım

    Ali KARAYayın tarihi10:16 am - Şub 6, 2018

    Diğer iki üniteye göre robotik daha uygun olacaktır diye düşünüyorum hocam. Web programlamada çok fazla konu var. HTML5,JS,CSS3,PHP her biri ayrı bir derya zaten. Daha önceden ön bilgiye sahip olmayan öğrencilerde bunu uygulanabilir bulmuyorum. Mobil programlama da aynı şekilde. Üzerine bir de android studio’yu sorunsuz çalıştırabilecek bt sınıfları da mevcut değil. Dediğim gibi bence en uygunu robotik programlama. En kötü ihtimalle bile mblock ile ortaya güzel ürünler çıkabilir diye düşünüyorum. Bunun dezavantajı sadece robotik setlerin maliyeti, temini, bütçesi vs.

Bir cevap yazın